Részletes leírás
Partnerek
Sajtóközlemények
Nemzetközi találkozók
Kapcsolat

ARCCHAD projekt – kistermelők támogatása az éghajlatváltozás okozta kihívások kezelésében

Kistermelők számára kínált alternatív megoldások az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra, figyelembe véve a komplex gazdasági, környezeti és társadalmi tényezőket, kiterjesztve az egész értékláncra.

Támogatási Program:

Interreg IPA VI-A Magyarország-Szerbia Program (2021-27)

Projektazonosító:

Interreg IPA VI-A - HUSRB/23R/11/008

Projekt rövidített neve:

ARCCHAD

Projekt partnerek:

Vezető kedvezményezett: KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. (HU)

Projekt partnerek:

  • Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseletének Egyesülete (HU)
  • Zentai Kertészek Egyesülete (SRB)
  • Újvidéki Üzleti Akadémia Egyetem (SRB)

Projekt teljes költségvetése:

323.378,00 EUR, melyből 274.871,30 EU hozzájárulás

Megvalósítási időszak:

24 hónap, 2024.06.01.-2026.05.31. között

 

Rövid projektleírás

Az ARCCHAD projekt a klímaváltozás által leginkább veszélyeztetett mezőgazdasági szereplőkkel kapcsolatos kihívásokra koncentrál. A kistermelők által működtetett gazdaságok mély történelmi örökségei és a hagyományai a határ mindkét oldalán megtalálhatók. A családi gazdaságok kiemelt szerepet játszanak a vidék fenntartásában. Azonban hagyományos mezőgazdasági módszereik és marketingstratégiáik már nem hatékonyak, hiszen a klímaváltozás negatív hatásaival is szembe kell nézniük. A technológiai, társadalmi és piaci előre lépések iránti ismeretek hiánya mindkét határmenti vidékben alátámasztja a határokon átnyúló kezdeményezések szükségességét. Az ARCCHAD egy innovatív, többszereplős megközelítést javasol.

 

Célcsoportok

A fő célcsoportok mindkét országban hasonló problémákkal szembesülnek, és a javasolt megoldások egyaránt alternatívát kínálnak a határmenti régiókban. A fő célcsoportot a kis léptékű gazdálkodók képviselik, akik egyben a projekt főbb kedvezményezettjei. A határ menti területen élő fogyasztókat/állampolgárokat is célzó szemléletformáló tevékenységek mellett más érintett szervezetek is bevonásra kerülnek.

 

Tevékenységek

A projekt első feladata olyan mintagazdaságok kiválasztása - kettőt Magyarországon és kettőt Szerbiában -, amelyek nyitottak új, technológiai, piaci és társadalmi megoldások bevezetésére. Az egyeztető műhelymunka után az elérhető mezőgazdasági digitális szolgáltatók és megoldások feltérképezése következik. Felmérik a kis léptékű gazdaságok igényeit az agro-digitális eszközök terén, majd a kiválasztott megoldásokat tesztelik és értékelik. Az eredményeket egy kézikönyvben összegzik, majd a mintafarmokon bemutatják.

A konzorcium közösen készít el egy helyi élelmiszerrendszer-tanulmányt a határon átnyúló régióban, amely betekintést nyújt a jelenlegi élelmiszerláncokba és infrastruktúrákba. 20 szerb és 20 magyar gazda részvételével tanulmányutat szervezünk, azzal a céllal, hogy megismerhessék az innovatív eszközöket és az osztrák jó gyakorlatokon alapuló kiegészítő gazdálkodási tevékenységeket.

A partnerek együtt kidolgozzák és valósítják meg a gazdák és fogyasztók kapacitásbővítési képzéseit. Az innovatív megközelítések közé tartoznak a kiegészítő gazdálkodási tevékenységek és a szolidáris alapú élelmiszerellátási láncok. A képzések a piaci és társadalmi innovációkat a klímához való ellenálló képességek áttekintését, valamint az kísérleti gazdálkodási technikákat is felölelik.

A projekt eredményeit egy animált videóban összegzik. A webes, többfunkciós platform, amelyet a Vezető Partner biztosít, bemutatja az összes projekt eredményt és eredményt a fenntarthatósági célokra.

 

Főbb eredmények

AZ ARCCHAD projektnek 3 fő eredménye van:

  1. Kísérleti program - mezőgazdasági digitális eszközök bemutatása és tesztelése két magyar és két szerb mintafarmon.
  2. Innovatív megoldások - innovatív értéklánc-módszertanok bevezetése az alternatív élelmiszerrendszer számára közösen kidolgozott és végrehajtott intézkedések által.
  3. Tudás kiterjesztése a mintafarmok résztvevői számára a teljes értékláncban (fogyasztók bevonása).

 

Megvalósítás helyszínei

Az ARCCHAD tevékenységei a konzorcium tagjainak városaiban valósulnak meg: Kiskőrös, Kecskemét, Zenta és Újvidék. A mintagazdaságok helyszíneit a megvalósítás fázisban határozzák meg.

 

Ez az aloldal az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósult meg a Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia együttműködési program által. Az aloldal tartalmáért teljes mértékben KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. vállalja a felelősséget, és az semmilyen körülmények között nem tekinthető az Európai Unió és/vagy a programot Irányító Hatóságnak állásfoglalását tükröző tartalomnak.

Vezető kedvezményezett:

KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. (HU)

Projekt partnerek:

• Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseletének Egyesülete (HU)
• Zentai Kertészek Egyesülete (SRB)
• Újvidéki Üzleti Akadémia Egyetem (SRB)

SAJTÓKÖZLEMÉNY – 2024. október 18.

ARCCHAD – alternatív megoldási javaslatok kistermelőknek a klímaváltozás kihívásainak kezelésére.

2024. október 21-én Nemesnádudvaron, majd október 22-én Kecelen kerültek megrendezésre az ARCCHAD projekt részeként a kistermelői mintafarmok fejlesztésére fókuszáló workshop események. Az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program (2021-27) keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával megvalósuló projekt négy partner együttműködésével valósultak meg – két magyar és két szerb szervezet összefogásával.

A projektet a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. vezeti, a Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseletének Egyesületével, a Zentai Kertészek Egyesületével és az Újvidéki Üzleti Akadémia Egyetemmel karöltve. Az összesen 323.378,00 eurós költségvetésből 274.871,30 eurót az Európai Unió biztosít.

A klímaváltozás súlyos kihívások elé állítja a kistermelői gazdaságokat. Az egyre gyakoribbá váló szélsőséges időjárási események, mint az aszályok, árvizek és hőhullámok, komoly kockázatot jelentenek számukra. A magyar-szerb határ mentén működő gazdaságok a vidék fennmaradásában kulcsszerepet játszanak, ám hagyományos mezőgazdasági módszereik már nem elegendőek ahhoz, hogy szembenézzenek a változó klimatikus körülményekkel. Az ARCCHAD projekt célja, hogy olyan új technológiai, piaci és társadalmi megoldásokat biztosítson a kistermelők számára, melyek lehetővé teszik számukra a hatékonyabb alkalmazkodást.

Első lépésként négy olyan mintafarm kiválasztása történt meg – két gazdaság Magyarországon és kettő Szerbiában – amelyek elkötelezettek az innovatív megoldások bevezetése mellett. Az együttműködési szándéknyilatkozatok aláírásával ezen gazdaságok vállalták, hogy saját működésükhöz illeszkedő, valamint példamutató megoldásokat próbálnak ki, és tapasztalataikat megosztják más kistermelőkkel. A program során kiemelt figyelmet kap a rövid élelmiszer-értékesítési lánc (REL) előnyeinek bemutatása és a klímaváltozás negatív hatásaival szembeni hatékony válaszlehetőségek kidolgozása.

A szerbiai mintafarmok szeptember 25-26-án már helyszínt biztosítottak hasonló workshopoknak, most pedig Magyarországon folytatódott az eseménysorozat.

Október 21-én Nemesnádudvaron a „Falusi vendégasztal és agroturizmus” volt a központi téma, ahol a szőlőből készített termékek is figyelmet kaptak. „Minden, ami szőlő” címmel helyi termelők mutatták be termékeiket.

Másnap, október 22-én, Kecelen, Csonka Miklós családi gazdasága adott otthont a „Permakultúra és vendéglátó tanya tervezése” témájú szakmai előadásoknak. A nap zárásaként egy közös, interaktív élményprogram részeként birsalmasajt készítésére is lehetőség nyílt.

A projekt további tevékenységei adaptálható eszközöket kínálnak a magyar-szerb határterület kistermelői számára, elősegítve a fenntartható fejlődést és a klímaváltozáshoz való sikeres alkalmazkodást.

A műhelymunkákat követően a projekt részeként sor kerül a mezőgazdasági digitális szolgáltatók és megoldások alapos feltérképezésére, különös tekintettel a kisléptékű gazdaságok igényeire. Az igényfelmérést követően a feltérképezett agrodigitalizációs eszközök egy összefoglaló kézikönyvben kerülnek rögzítésre.

A konzorcium ezen felül egy átfogó helyi élelmiszer-ellátási rendszer tanulmányt is elkészít a határon átnyúló régióban, amely részletes betekintést nyújt a jelenlegi élelmiszerláncok működésébe és az infrastruktúra sajátosságaiba.

A partnerek közösen fejlesztik és valósítják meg a gazdák és fogyasztók számára kialakított kapacitásbővítési képzéseket, amelyek magukba foglalják a piaci és társadalmi innovációk megismerését, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás képességeinek fejlesztését, valamint kísérleti gazdálkodási technikák és új együttműködési formák bemutatását.

Az innovatív megközelítések közé tartoznak olyan kiegészítő gazdálkodási tevékenységek, mint az élménygazda- és agroturisztikai szolgáltatások, valamint a szolidaritás alapú élelmiszer-ellátási láncok kiépítése. Emellett a projekt részeként 20 szerb és 20 magyar gazda tanulmányúton vehet részt Ausztriában, ahol lehetőségük nyílik megismerni az osztrák gyakorlatokon alapuló, innovatív eszközöket és kiegészítő gazdálkodási tevékenységeket.

A projekt eredményeit egy animált videó fogja összefoglalni, illetve egy webes, többfunkciós platform is létrejön, amely biztosítja a projekt hatásainak hosszú távú fenntarthatóságát.

Projektazonosító: HUSRB/23R/11/008

 

Közlemény:

A sajtóközleményben hirdetett esemény az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósul meg a Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia együttműködési program által. A sajtóközlemény tartalmáért teljes mértékben a KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. vállalja a felelősséget, és az semmilyen körülmények között nem tekinthető az Európai Unió és / vagy a programot Irányító Hatóságnak állásfoglalását tükröző tartalomnak.


Programinformáció:

Az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program a 2021-27-es Európai Uniós pénzügyi keretben valósul meg, az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA) keretében. A résztvevő országok, Magyarország és Szerbia „megosztott irányítási rendszerének” alapján a Program olyan együttműködési projekteket támogat és finanszíroz, amelyek a program által támogatható területeken – a magyarországi Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun megyében, valamint a szerbiai Nyugat-Bácska, Észak-Bácska, Észak-Bánát, Közép-Bánát, Dél-Bánát és Szerémség területein – található szervezetek között valósulnak meg.

A Program hozzájárul a stabil és együttműködő régió fejlődéséhez, valamint a határ menti régió életminőségének javításához. Lehetővé teszi a két ország szervezetei közötti gazdasági együttműködést, ápolja a közös identitást, valamint a határ menti régió kulturális és történelmi örökségét, és hozzájárul a környezeti fenntarthatósághoz és a biztonsághoz.

További információkért látogasson el a www.hungary-serbia.eu weboldalra.


Letöltéshez kattintson a linkre: Sajtóközlemény_2024.október 22.


Programme information:

The Interreg VI-A IPA Hungary-Serbia Programme is implemented within 2021-27 European Union financial framework, under the Instrument for Pre-accession Assistance (IPA). On the basis of „shared management system” of the participating countries, Hungary and Serbia, the Programme funds and supports co-operation projects of organisations located in the Programme-eligable area Hungarian counties Csongrád-Csanád and Bács-Kiskun, and Serbian territories: West Bačka, North Bačka, North Banat, Central Banat, South Banat and Srem.

The Programme helps the development of the stable and co-operating region and the overall quality of life in the border region. It enables economic collaboration of orgaisations from the two countries, nurtures the common identity, and cultural and historical heritage of the border region and contributes to to its environmental susutainability and safety.


For more information, please visit www.hungary-serbia.eu

 

SAJTÓKÖZLEMÉNY – 2024. július 16.

ARCCHAD – megoldási javaslatok kistermelőknek a klímaváltozás kihívásaira.

2024. június 1-én két magyar és két szerb partner közreműködésével megkezdődött a kétéves ARCCHAD projekt, mely az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program (2021-27) támogatásával valósul meg.

A klímaváltozás kedvezőtlen hatásai a kistermelők számára fokozott kitettséget jelentenek. Az egyre gyakoribb szélsőséges időjárási események, mint pl. aszályok, árvizek és hőhullámok negatívan befolyásolják működésüket és hatékonyságukat.

A kistermelői gazdaságok fontos szerepet játszanak a vidék fenntartásában a magyar-szerb határ mindkét oldalán. Azonban a hagyományos mezőgazdasági módszereik és működési stratégiáik már nem elég hatékonyak, hiszen egy újabb tényezővel, a klímaváltozás negatív hatásaival is szembe kell nézniük. A gazdaságokban hiányoznak az előrelépést segítő technológiai, piaci és társadalmi ismeretek. A határon átnyúló kezdeményezés keretében a meglévő tudás és tapasztalat feltérképezhetővé és megosztóvá válik.

Az ARCCHAD projekt a felmerülő problémákra innovatív, többszereplős megközelítést javasol. Célja, hogy alternatív megoldásokkal támogassa a kistermelőket, legyen szó akár modern technológiák megismertetéséről, tevékenységük diverzifikációjáról, együttműködő közösségek kialakításáról, vagy akár az érintettek szemléletformálásáról.

A megvalósítást a KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. vezeti, konzorciumi együttműködésben a Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseletének Egyesületével, a Zentai Kertészek Egyesülettel és az Újvidéki Üzleti Akadémia Egyetemmel.

Projekt teljes költségvetése 323.378,00 EUR, melyből 274.871,30 Európai Uniós hozzájárulás.

Első lépésként megkezdődött a 4 mintagazdaság kiválasztásának folyamata - kettő Magyarországon és kettő Szerbiában. Olyan gazdaságok felkutatása történik, amelyek nyitottak az új technológiai, piaci és társadalmi megoldások bevezetésére. Az egyeztető műhelymunkák után az elérhető mezőgazdasági digitális szolgáltatók és megoldások feltérképezése következik: kisléptékű gazdaságok igényeinek felmérése az agro-digitális eszközök terén, majd a kiválasztott megoldásokat tesztelése és értékelése valósul meg. Az eredményeket egy kézikönyv összegzi.

A konzorcium közösen készít el egy helyi élelmiszer ellátási rendszer-tanulmányt a határon átnyúló régióban, amely betekintést nyújt a jelenlegi élelmiszerláncokba és infrastruktúrákba.

A partnerek együttműködésben dolgozzák ki és valósítják meg a gazdák és fogyasztók kapacitásbővítési képzéseit A képzési elemek a piaci és társadalmi innovációk, a klímaváltozáshoz való ellenálló képességek áttekintése mellett újfajta kísérleti gazdálkodási technikákat és együttműködéseket is magukba foglalnak. Az innovatív megközelítések közé tartoznak a kiegészítő gazdálkodási tevékenységek, mint például az élménygazda- és agroturisztika szolgáltatások, valamint s szolidáritáson alapuló élelmiszer-ellátási láncok kialakítása.

20 szerb és 20 magyar gazda ausztriai tanulmányúton vehet részt, azzal a céllal, hogy megismerhessék az innovatív eszközöket és az osztrák jó gyakorlatokon alapuló kiegészítő gazdálkodási tevékenységeket.

A projekt eredményei egy animált videóban összegződnek, valamint létrejön egy webes, többfunkciós platform, amely biztosítja a projekt eredményeinek fenntarthatóságát.

Projektazonosító: HUSRB/23R/11/008


Letöltéshez kattintson a linkre: Sajtóközlemény_2024.július 16.


Közlemény:

Ez a sajtóközlemény dokumentum az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósult meg a Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia együttműködési program által. A sajtóközlemény tartalmáért teljes mértékben a KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. vállalja a felelősséget, és az semmilyen körülmények között nem tekinthető az Európai Unió és / vagy a programot Irányító Hatóságnak állásfoglalását tükröző tartalomnak.


Programme information:

The Interreg VI-A IPA Hungary-Serbia Programme is implemented within 2021-27 European Union financial framework, under the Instrument for Pre-accession Assistance (IPA). On the basis of „shared management system” of the participating countries, Hungary and Serbia, the Programme funds and supports co-operation projects of organisations located in the Programme-eligable area Hungarian counties Csongrád-Csanád and Bács-Kiskun, and Serbian territories: West Bačka, North Bačka, North Banat, Central Banat, South Banat and Srem.

The Programme helps the development of the stable and co-operating region and the overall quality of life in the border region. It enables economic collaboration of orgaisations from the two countries, nurtures the common identity, and cultural and historical heritage of the border region and contributes to to its environmental susutainability and safety.


For more information, please visit www.hungary-serbia.eu

 

ARCCHAD - mintafarmok Szerbiában és Magyarországon - 2024. szeptember 25-26.

 (Projektazonosító: HUSRB/23R/11/008)

ARCCHAD projekt – szerbiai mintafarmokra látogattunk

A kétéves ARCCHAD projektünk keretében négy mintagazdaság (kettő Magyarországon, kettő Szerbiában) lett kiválasztva, melyeket segíteni fogunk a rövid élelmiszer-értékesítési lánc (REL) megoldásokkal és a klímaváltozás elleni fellépésben.

A zentai Kertészek Egyesülete szervezésében 2024. szeptember 25-26-án ellátogattunk a két szerb mintafarm szakmai workshopjára.

Az első napon a résztvevők Kenyeres Emil biogazda kecskefarmján találkoztak Kispiac települése. Emil, aki 2003-ban mindössze két kecskével indult, ma már több mint 100 alpesi fajta kecskét tart, és saját sajtkészítő kisüzemében dolgozza fel sajtnak a tejet. Termékeit bioboltokban és vendéglátóhelyeken, és közvetlenül értékesíti. A gazda tervei között szerepel egy helyi biotermelők számára nyitott mintabolt /értékesítő polc létrehozása, valamint esővíz gyűjtő és tároló rendszerek kiépítése a hirtelen, nagy mennyiségben lehulló csapadék megtartására. Elképzelései között szerepel a kiszállítás (előrendelést követően), amit Belgrádig tervez megvalósítani a hely gazdatársak termékeivel. Emil, bár visszahúzódó természetű, mégis aktívan dolgozik a farm fejlesztésén, beleértve egy élményútvonal és agroturisztikai szolgáltatások bevezetését is.

A MATE Zentai Konzultációs Központjának oktatói az igényekre szabott magas színvonalú előadásokat tartottak. A klímaváltozás hatásainak tükrében részletesen bemutatták a vajdasági mezőgazdaság jövőjét, a kiskérődző állattartás kihívásait és lehetőségeit, valamint a legfrissebb klímatrendeket. Az előadások nemcsak átfogó képet nyújtottak a globális változásokról, de rávilágítottak arra is, hogy ezek milyen közvetlen hatással vannak a kistermelők mindennapjaira.

A nap végén a résztvevők megkóstolhatták a helyi termelők különleges finomságait: tönkölybúzakenyér, pörkölt tökmag, tökmagos sütemények, aszalt paradicsom, bioalma és paradicsomszósz mellett Emil is megvendégelte őket a saját készítésű kecskesajtjaival. Az 5 éves penészes sajt igazi ritkaság, amelynél a gazda egyértelművé tette: „ennek nincs ára, mert megfizethetetlen”.

A második nap igazi íz- és élménykalandot tartogatott: a sós ízeket hátrahagyva elmerültünk a méz édes univerzumában. A méhészek színe-java gyűlt össze a Velebiti Tájházban, ahol neves szakemberek osztották meg tudásukat, tapasztalataikat.

ARCCHAD

A helyszín sem volt hétköznapi – Bernát László apiterápiás kaptárai egy gyógynövényekkel teli, illatos kertben kaptak helyet, ahol a méhek zümmögése és a mézzel átitatott levegő szinte kézzel foghatóan árasztotta a gyógyító erőt.

A résztvevő méhészek nemcsak az előadások tartalmas, néha tudományos mélységű szakmaiságában merültek el, hanem élvezték a közösség erejét is. Az összetartás és az egymás iránti támogatás itt valóban kézzel fogható volt. A szakmai előadók között a Nemzeti Biodiverzitás-, és Génmegőrző Központ szakértője a méhek szaporodását a herék szaporodásbiológiáján keresztül mutatta be. Ezt követően a MATE Zentai Konzultációs Központjának szakértője a digitális (képalkotó és szenzoros) és más innovációs lehetőségeket mutatott be a méhészeknek. Harmadik előadásként gyakorlati tapasztalatokból eredő, a méhészetekre gyakorolt környezeti hatások lettek bemutatva szakelőadó által.

A program izgalmas pontja volt a „Méz-ízbogozó” játék még, amely garantáltan megmozgatta az érzékeket! Szabadkai Andrea, a Kislépték Egyesület alapítója vezette ezt az élvezetes és interaktív kóstolót, ahol a résztvevők különböző mézek ízvilágában merülhettek el, próbálva felismerni a rejtett zamatokat. A játék igazi üde színfoltot hozott, szórakozva tanultunk.

A napot az adorjáni Tisza-parton zártuk, ahol Bernát László megnyitotta apiterápiás buszát. Nemcsak betekintést nyerhettünk a méhészet kulisszatitkaiba, de sokat tanulhattunk a szakma mesterétől, aki szívesen osztotta meg tudását és tapasztalatait a méhészközösség tagjaival. Egy felejthetetlen nap volt, ahol a méz, a természet és a tudás egyesült!

A két nap fontos pillanatai voltak, amikor mindkét kistermelővel formális keretek között aláírtuk az együttműködési szándéknyilatkozatot. Ez az aláírás nemcsak a papírmunkáról szólt, hanem egy igazi elköteleződést jelentett: a projekt partnerei és a kiválasztott mintafarmok összefogtak, hogy közösen dolgozzanak a fenntartható mezőgazdasági jövőért. Az aláírás nemcsak egy dokumentum, hanem egy ígéret is, hogy együtt, összefogva valósítjuk meg a céljainkat, és új lehetőségeket teremtünk a kistermelők számára!

Folytatódik a mintafarmok workshop sorozata: várjuk az érdeklődőket Magyarországon is!

Októberben újabb izgalmas állomásokkal folytatódik a mintafarmok workshop sorozata, ahol két különleges magyarországi farm ad otthont az eseményeknek.

Október 21-én Nemesnádudvarra látogatunk, ahol a “Falusi vendégasztal és agroturizmus” témában lesznek inspiráló előadások. Ezt követően a szőlő kerül a középpontba – „Minden, ami szőlő” – így a borkedvelők és a szőlőtermesztés iránt érdeklődők sem maradnak izgalmak nélkül. Izgalmakkal teli portékákat mutatnak be a termelők, így borlekvár, borecet is helyet kap a fejlesztéseket inspiráló eseményen.

Másnap, október 22-én Kecelen, Csonka Miklós családi gazdaságába látogatunk. A farm különleges hely, ahol az idősebb házaspár gyümölcstermesztéssel és aszalványok készítésével foglalkozik az „Aszalva jó” márkanév alatt, miközben a fiatalok valami egészen újat álmodtak meg: egy gyógynövényes tanösvényt! A jövőbe mutató terveikhez “Permakultúra és vendéglátó tanya tervezése” témakörben meghívott szakértők segítik őket, így garantáltan hasznos, gyakorlatias tudással gazdagodhatnak a résztvevők. A nap csúcspontja? Egy közös, interaktív élményprogram keretében szilvalekvár készítésre is sor kerül! Ha kedvet kapnál, csatlakozz hozzánk!

Az eseményekre szeretettel várunk minden érdeklődőt.

Ez a négy esemény csak a kezdet – az ARCCHAD projekt célja, hogy hasonló szakmai programokkal támogassa a régió kistermelőit, hogy felkészüljenek a klímaváltozás okozta kihívásokra, és fenntartható megoldásokkal erősítsék meg gazdaságaikat.

 

A kétnapos eseményről készült összefoglalót a linkre kattintva letölthető: ARCCHAD Mintafarmok Szerbiában és Magyarországon

 

Programinformáció:

Az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program a 2021-27-es Európai Uniós pénzügyi keretben valósul meg, az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA) keretében. A részt vevő országok, Magyarország és Szerbia „megosztott irányítási rendszerének” alapján a Program olyan együttműködési projekteket támogat és finanszíroz, amelyek a program által támogatható területeken – a magyarországi Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun megyében, valamint a szerbiai Nyugat-Bácska, Észak-Bácska, Észak-Bánát, Közép-Bánát, Dél-Bánát és Szerémség területein – található szervezetek között valósulnak meg.

A Program hozzájárul a stabil és együttműködő régió fejlődéséhez, valamint a határ menti régió életminőségének javításához. Lehetővé teszi a két ország szervezetei közötti gazdasági együttműködést, ápolja a közös identitást, valamint a határ menti régió kulturális és történelmi örökségét, és hozzájárul a környezeti fenntarthatósághoz és a biztonsághoz.

További információkért látogasson el a www.hungary-serbia.eu weboldalra.

 

ARCCHAD KICK-OFF MEETING - Együtt a csapat! - 2024. június 21.

Június 21-én a Kecskemét melletti Kujáni-tanyán összegyűlt az ARCCHAD projekt 4 konzorciumi tagja: megkezdődött a közös munka. A rövid bemutatkozások után rögtön kiderült, hogy mindannyian tele vagyunk szakmai tudással és lelkesedéssel. Közös célunk, hogy innovatív megoldásokkal támogassuk a kistermelőket, hiszen ők az agrárszektor egyik legsebezhetőbb résztvevői. A klímaváltozás hatásait ők is érzik, de a nagyobb gazdaságokkal ellentétben kevesebb erőforrásuk van a védekezésre. A határmenti együttműködés fontos tanulási lehetőségeket rejt.

Ebédidő után bejártuk a Kujáni-tanyát, amely maga is egy kistermelői innovatív gazdaság: fő profilként gyümölcstermesztéssel foglalkoznak, de emellett több kísérleti projekt megvalósításába is belevágtak már.
A felmerült további kérdések megválaszolása után egy Star Wars példát felhasználó csapatépítő játék keretében, jelképesen lézerfénnyel megküzdöttünk a „klímaváltozás rossz erőivel”. Ezt az erőt szeretnénk átadni tudás/tapasztalat, tananyagok és tanulmányok formájában a kistermelőknek is.

Készen állunk egy igazán sikeres projekt megvalósítására!

 

Kapcsolattartó

Lakó-Tóth Edit, vezető projektmenedzser 
E-mail: lakototh.edit@kdmfu.hu
Telefon: +36 30 014 8245

7020 Dunaföldvár, Kossuth Lajos u. 2.
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram