Részletes leírás
Partnerek
Sajtóközlemények
Nemzetközi találkozók
Kapcsolat

ARCCHAD projekt – kistermelők támogatása az éghajlatváltozás okozta kihívások kezelésében

Kistermelők számára kínált alternatív megoldások az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra, figyelembe véve a komplex gazdasági, környezeti és társadalmi tényezőket, kiterjesztve az egész értékláncra.

Támogatási Program:

Interreg IPA VI-A Magyarország-Szerbia Program (2021-27)

Projektazonosító:

Interreg IPA VI-A - HUSRB/23R/11/008

Projekt rövidített neve:

ARCCHAD

Projekt partnerek:

Vezető kedvezményezett: KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. (HU)

Projekt partnerek:

  • Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseletének Egyesülete (HU)
  • Zentai Kertészek Egyesülete (SRB)
  • Újvidéki Üzleti Akadémia Egyetem (SRB)

Projekt teljes költségvetése:

323.378,00 EUR, melyből 274.871,30 EU hozzájárulás

Megvalósítási időszak:

24 hónap, 2024.06.01.-2026.05.31. között

 

Rövid projektleírás

Az ARCCHAD projekt a klímaváltozás által leginkább veszélyeztetett mezőgazdasági szereplőkkel kapcsolatos kihívásokra koncentrál. A kistermelők által működtetett gazdaságok mély történelmi örökségei és a hagyományai a határ mindkét oldalán megtalálhatók. A családi gazdaságok kiemelt szerepet játszanak a vidék fenntartásában. Azonban hagyományos mezőgazdasági módszereik és marketingstratégiáik már nem hatékonyak, hiszen a klímaváltozás negatív hatásaival is szembe kell nézniük. A technológiai, társadalmi és piaci előre lépések iránti ismeretek hiánya mindkét határmenti vidékben alátámasztja a határokon átnyúló kezdeményezések szükségességét. Az ARCCHAD egy innovatív, többszereplős megközelítést javasol.

 

Célcsoportok

A fő célcsoportok mindkét országban hasonló problémákkal szembesülnek, és a javasolt megoldások egyaránt alternatívát kínálnak a határmenti régiókban. A fő célcsoportot a kis léptékű gazdálkodók képviselik, akik egyben a projekt főbb kedvezményezettjei. A határ menti területen élő fogyasztókat/állampolgárokat is célzó szemléletformáló tevékenységek mellett más érintett szervezetek is bevonásra kerülnek.

 

Tevékenységek

A projekt első feladata olyan mintagazdaságok kiválasztása - kettőt Magyarországon és kettőt Szerbiában -, amelyek nyitottak új, technológiai, piaci és társadalmi megoldások bevezetésére. Az egyeztető műhelymunka után az elérhető mezőgazdasági digitális szolgáltatók és megoldások feltérképezése következik. Felmérik a kis léptékű gazdaságok igényeit az agro-digitális eszközök terén, majd a kiválasztott megoldásokat tesztelik és értékelik. Az eredményeket egy kézikönyvben összegzik, majd a mintafarmokon bemutatják.

A konzorcium közösen készít el egy helyi élelmiszerrendszer-tanulmányt a határon átnyúló régióban, amely betekintést nyújt a jelenlegi élelmiszerláncokba és infrastruktúrákba. 20 szerb és 20 magyar gazda részvételével tanulmányutat szervezünk, azzal a céllal, hogy megismerhessék az innovatív eszközöket és az osztrák jó gyakorlatokon alapuló kiegészítő gazdálkodási tevékenységeket.

A partnerek együtt kidolgozzák és valósítják meg a gazdák és fogyasztók kapacitásbővítési képzéseit. Az innovatív megközelítések közé tartoznak a kiegészítő gazdálkodási tevékenységek és a szolidáris alapú élelmiszerellátási láncok. A képzések a piaci és társadalmi innovációkat a klímához való ellenálló képességek áttekintését, valamint az kísérleti gazdálkodási technikákat is felölelik.

A projekt eredményeit egy animált videóban összegzik. A webes, többfunkciós platform, amelyet a Vezető Partner biztosít, bemutatja az összes projekt eredményt és eredményt a fenntarthatósági célokra.

 

Főbb eredmények

AZ ARCCHAD projektnek 3 fő eredménye van:

  1. Kísérleti program - mezőgazdasági digitális eszközök bemutatása és tesztelése két magyar és két szerb mintafarmon.
  2. Innovatív megoldások - innovatív értéklánc-módszertanok bevezetése az alternatív élelmiszerrendszer számára közösen kidolgozott és végrehajtott intézkedések által.
  3. Tudás kiterjesztése a mintafarmok résztvevői számára a teljes értékláncban (fogyasztók bevonása).

 

Megvalósítás helyszínei

Az ARCCHAD tevékenységei a konzorcium tagjainak városaiban valósulnak meg: Kiskőrös, Kecskemét, Zenta és Újvidék. A mintagazdaságok helyszíneit a megvalósítás fázisban határozzák meg.

 

Ez az aloldal az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósult meg a Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia együttműködési program által. Az aloldal tartalmáért teljes mértékben KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. vállalja a felelősséget, és az semmilyen körülmények között nem tekinthető az Európai Unió és/vagy a programot Irányító Hatóságnak állásfoglalását tükröző tartalomnak.

Vezető kedvezményezett:

KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. (HU)

Projekt partnerek:

• Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseletének Egyesülete (HU)
• Zentai Kertészek Egyesülete (SRB)
• Újvidéki Üzleti Akadémia Egyetem (SRB)

SAJTÓKÖZLEMÉNY – 2024. július 16.

ARCCHAD – megoldási javaslatok kistermelőknek a klímaváltozás kihívásaira.

2024. június 1-én két magyar és két szerb partner közreműködésével megkezdődött a kétéves ARCCHAD projekt, mely az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program (2021-27) támogatásával valósul meg.

A klímaváltozás kedvezőtlen hatásai a kistermelők számára fokozott kitettséget jelentenek. Az egyre gyakoribb szélsőséges időjárási események, mint pl. aszályok, árvizek és hőhullámok negatívan befolyásolják működésüket és hatékonyságukat.

A kistermelői gazdaságok fontos szerepet játszanak a vidék fenntartásában a magyar-szerb határ mindkét oldalán. Azonban a hagyományos mezőgazdasági módszereik és működési stratégiáik már nem elég hatékonyak, hiszen egy újabb tényezővel, a klímaváltozás negatív hatásaival is szembe kell nézniük. A gazdaságokban hiányoznak az előrelépést segítő technológiai, piaci és társadalmi ismeretek. A határon átnyúló kezdeményezés keretében a meglévő tudás és tapasztalat feltérképezhetővé és megosztóvá válik.

Az ARCCHAD projekt a felmerülő problémákra innovatív, többszereplős megközelítést javasol. Célja, hogy alternatív megoldásokkal támogassa a kistermelőket, legyen szó akár modern technológiák megismertetéséről, tevékenységük diverzifikációjáról, együttműködő közösségek kialakításáról, vagy akár az érintettek szemléletformálásáról.

A megvalósítást a KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. vezeti, konzorciumi együttműködésben a Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseletének Egyesületével, a Zentai Kertészek Egyesülettel és az Újvidéki Üzleti Akadémia Egyetemmel.

Projekt teljes költségvetése 323.378,00 EUR, melyből 274.871,30 Európai Uniós hozzájárulás.

Első lépésként megkezdődött a 4 mintagazdaság kiválasztásának folyamata - kettő Magyarországon és kettő Szerbiában. Olyan gazdaságok felkutatása történik, amelyek nyitottak az új technológiai, piaci és társadalmi megoldások bevezetésére. Az egyeztető műhelymunkák után az elérhető mezőgazdasági digitális szolgáltatók és megoldások feltérképezése következik: kisléptékű gazdaságok igényeinek felmérése az agro-digitális eszközök terén, majd a kiválasztott megoldásokat tesztelése és értékelése valósul meg. Az eredményeket egy kézikönyv összegzi.

A konzorcium közösen készít el egy helyi élelmiszer ellátási rendszer-tanulmányt a határon átnyúló régióban, amely betekintést nyújt a jelenlegi élelmiszerláncokba és infrastruktúrákba.

A partnerek együttműködésben dolgozzák ki és valósítják meg a gazdák és fogyasztók kapacitásbővítési képzéseit A képzési elemek a piaci és társadalmi innovációk, a klímaváltozáshoz való ellenálló képességek áttekintése mellett újfajta kísérleti gazdálkodási technikákat és együttműködéseket is magukba foglalnak. Az innovatív megközelítések közé tartoznak a kiegészítő gazdálkodási tevékenységek, mint például az élménygazda- és agroturisztika szolgáltatások, valamint s szolidáritáson alapuló élelmiszer-ellátási láncok kialakítása.

20 szerb és 20 magyar gazda ausztriai tanulmányúton vehet részt, azzal a céllal, hogy megismerhessék az innovatív eszközöket és az osztrák jó gyakorlatokon alapuló kiegészítő gazdálkodási tevékenységeket.

A projekt eredményei egy animált videóban összegződnek, valamint létrejön egy webes, többfunkciós platform, amely biztosítja a projekt eredményeinek fenntarthatóságát.

Projektazonosító: HUSRB/23R/11/008


Letöltéshez kattintson a linkre: Sajtóközlemény_2024.július 16.


Közlemény:

Ez a sajtóközlemény dokumentum az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósult meg a Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia együttműködési program által. A sajtóközlemény tartalmáért teljes mértékben a KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. vállalja a felelősséget, és az semmilyen körülmények között nem tekinthető az Európai Unió és / vagy a programot Irányító Hatóságnak állásfoglalását tükröző tartalomnak.


Programme information:

The Interreg VI-A IPA Hungary-Serbia Programme is implemented within 2021-27 European Union financial framework, under the Instrument for Pre-accession Assistance (IPA). On the basis of „shared management system” of the participating countries, Hungary and Serbia, the Programme funds and supports co-operation projects of organisations located in the Programme-eligable area Hungarian counties Csongrád-Csanád and Bács-Kiskun, and Serbian territories: West Bačka, North Bačka, North Banat, Central Banat, South Banat and Srem.

The Programme helps the development of the stable and co-operating region and the overall quality of life in the border region. It enables economic collaboration of orgaisations from the two countries, nurtures the common identity, and cultural and historical heritage of the border region and contributes to to its environmental susutainability and safety.


For more information, please visit www.hungary-serbia.eu

 

ARCCHAD KICK-OFF MEETING - Együtt a csapat! - 2024. június 21.

Június 21-én a Kecskemét melletti Kujáni-tanyán összegyűlt az ARCCHAD projekt 4 konzorciumi tagja: megkezdődött a közös munka. A rövid bemutatkozások után rögtön kiderült, hogy mindannyian tele vagyunk szakmai tudással és lelkesedéssel. Közös célunk, hogy innovatív megoldásokkal támogassuk a kistermelőket, hiszen ők az agrárszektor egyik legsebezhetőbb résztvevői. A klímaváltozás hatásait ők is érzik, de a nagyobb gazdaságokkal ellentétben kevesebb erőforrásuk van a védekezésre. A határmenti együttműködés fontos tanulási lehetőségeket rejt.

Ebédidő után bejártuk a Kujáni-tanyát, amely maga is egy kistermelői innovatív gazdaság: fő profilként gyümölcstermesztéssel foglalkoznak, de emellett több kísérleti projekt megvalósításába is belevágtak már.
A felmerült további kérdések megválaszolása után egy Star Wars példát felhasználó csapatépítő játék keretében, jelképesen lézerfénnyel megküzdöttünk a „klímaváltozás rossz erőivel”. Ezt az erőt szeretnénk átadni tudás/tapasztalat, tananyagok és tanulmányok formájában a kistermelőknek is.

Készen állunk egy igazán sikeres projekt megvalósítására!

 

Kapcsolattartó

Lakó-Tóth Edit, vezető projektmenedzser 
E-mail: lakototh.edit@kdmfu.hu
Telefon: +36 30 014 8245

7020 Dunaföldvár, Kossuth Lajos u. 2.
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram