A legutóbbi IPCC-jelentések szerint a közép-európai régiókat érintő legkritikusabb jelenségek a hőség, az aszály, az áradások és a biológiai sokféleség csökkenése. Annak ellenére, hogy a közintézmények és az innovatív források, például a földmegfigyelés által rendelkezésre bocsátott környezeti, vízügyi és meteorológiai adatok (beleértve a nyílt adatokat is) bőségesek, ezeket az erőforrásokat nem használják ki teljes mértékben megbízható éghajlatváltozási hatástervek kidolgozására. Az adatokban rejlő lehetőségek maximális kiaknázása és a regionális hatóságok éghajlatváltozás mérséklésére és az alkalmazkodásra irányuló erőfeszítések támogatása érdekében elengedhetetlenek az egységesített osztályozási kritériumok és a határokon átnyúló szabványok. Emellett az adatokat könnyen használható, többnyelvű formátumban, harmonizált elrendezésben kell bemutatni.
Ezen igények kielégítése érdekében a Climate_CRICES partnerei együttműködnek egy közös stratégia kialakításában, a kulcsfontosságú vizsgálati témák meghatározásában és az adatok felhasználására vonatkozó kritériumok meghatározásában. Céljuk egy olyan adatvezérelt műszerfal megvalósítása, amely fokozza az éghajlatváltozás hatásaival szembeni ellenálló képességet, és növeli a jövőbeli előrejelzésekhez szükséges ismereteket és irányítási képességeket.
A Climate_CRICES célja, hogy növelje a hatóságok kapacitását az éghajlatváltozás előre jelzett hatásainak kezelésére, különös tekintettel az IPCC által Közép-Európára vonatkozóan kiemelt hatásokra: a hőség, az aszály és az áradások, valamint a biológiai sokféleségre gyakorolt hatások.
A Climate_CRICES műszerfal elemezni és vizualizálni fogja a környezeti és éghajlati hatásra vonatkozó adatokat, pontosabb éghajlatváltozási előrejelzéseket biztosítva a regionális vidék- és városfejlesztési tervekhez. A regionális hatóságok várhatóan kapacitásépítési tevékenységek és hatékony adatfelhasználás révén növelni fogják ismereteiket és képességeiket az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodási tervek kezelésére.
A KDMFÜ Nonprofit Kft. felelős a projekt megvalósítása során a kommunikációért az Interreg Central Europe iránymutatásával összhangban. A KDMFÜ továbbá három kísérleti intézkedést hajt végre Magyarországon:
- A PA1 a hőség és az aszály szőlőtermesztésre gyakorolt hatásaival foglalkozik, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodási technológiákat integrálva a Közép-Duna Kiemelt Területi Operatív Programba.
- A PA2 a vízhiányt és az árvizeket kezeli a Közép-Duna Kiemelt Területen a települési vízvisszatartási megoldások kidolgozásával, a csatornahálózatok átalakításával a talajvíz feltöltése érdekében, valamint a vízgazdálkodási megoldások vizsgálatával.
- A PA3 az éghajlatváltozás biológiai sokféleségre gyakorolt hatására összpontosít, beleértve a vízminőség és -mennyiség előrejelzését és értékelését, a mezőgazdasági vízfelhasználás javítása érdekében, a környezetvédelmi szempontok figyelembevételével.