Részletes leírás
Partnerek
Sajtóközlemények
Nemzetközi találkozók
Hírlevelek
Kapcsolat

DanubeConnects- „„A Duna összeköt” – fenntartható gazdasági kapcsolatok kialakítása a Felvidéktől a Közép-Duna mentéig


A projekt célja a fenntartható gazdasági kapcsolatok erősítése a Duna mentén, a szlovák és magyar határ mindkét oldalán; valamint a Közép-Duna Menti Kiemelt Térség bekapcsolása a külpiaci folyamatokba és a fővárosi gazdasági erőtér vonzáskörzetébe.

Támogatás összege: 13 215,00 euró

A kisprojekt megvalósításának kezdete: 2024.06.01.

A kisprojekt megvalósításának vége: 2024.11.31.

A közreműködő szervezet elérhetősége: www.rdvegtc-spf.eu

Projektben résztvevő partnerek:

  • Region of Western Greece (LP)
  • Regional Council of South Ostrobothnia
  • Zemgale Planning Region, Northern and Western Regional Assembly
  • University of Patras, Province of Flemish Brabant
  • KDMFÜ Nonprofit Kft.
  • Marshal Office of Świętokrzyskie Region
  • Autonomous Community of the Region of Murcia - General Directorate of the Natural Environment
  • Asturias Energy Foundation, The Hellenic Society for the Promotion of Research and Development Methodologies (PROMEA)

Sajtóközlemény – 2024. február 13.

2024. február 13-án került sor a BIOWIND – „Increasing social acceptance for wind energy in EU regions through environmental and community based planning” projekt második stakeholder találkozójára.

A Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft.  2022. tavaszán – partneri szerepvállalással – 11 nemzetközti szervezettel közösen benyújtott, rövid nevén: BIOWIND pályázata az Interreg Europe Program keretében pozitív elbírálásban részesült. Ennek következtében 2023. március 1-jén elkezdődött a projektmegvalósítás időszaka, amelynek keretében sor került a második stakeholder találkozóra, Rácalmáson, a Jankovich Hotelben.

A projekt megvalósítása révén a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. a projektben vállaltaknak megfelelően a nemzetközi jógyakorlatokat, ill. a megvalósítás során szerzett tapasztalatokat hivatott megosztani a Kiemelt Térségén belül, felvállalva a lakossági és szakértői szemléletformáláshoz kapcsolódó feladatokat is. A partnerség rendszeres időközönként találkozókat szervez az érdekelt felekkel, a célból, hogy a kulcsfontosságú szereplőket bevonja a regionális tapasztalatcserébe és tanulási folyamatba.

A második szakértői műhelymunka résztvevőit Grónay Andrea, a KDMFÜ Nonprofit Kft. ügyvezetője köszöntötte, beszédében kiemelte, hogy megállapodás született a magyarországi szélerőmű szabályok átalakításáról az Európai Bizottsággal. Mivel Magyarországon jelenleg 324,9 MW szélerőművi kapacitás van, ennek fokozása érdekében a kormány a magyar helyreállítási programból szélturbinák telepítésére is kért támogatást. Magyarország területének 11%-a potenciálisan alkalmas szélturbinák telepítésére – húzta alá az ügyvezető. Köszöntőjében felvázolta, ha a megújuló energiák vonatkozásában nagyobb mozgástér lesz hazánkban, a Közép-Duna Menti Kiemelt Térségben is nagyobb hangsúlyt kaphat a szélenergia. Ez a folyamat pedig a jövőben az energiaközösségek létrehozásával, illetve a megújuló energiák helyben történő telepítésével és felhasználásával folytatható.

Ezt követően Fekete Inez, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi és kiemelt projektmenedzsere mutatta be a BIOWIND projektet, illetve ismertette az eddigi eredményeket, kitérve az írországi interregionális workshop tapasztalataira is.

A találkozó legfontosabb szakmai programpontjának keretében dr. habil. Munkácsy Béla, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, Természettudományi Kar, Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense adott áttekintést a magyaroroszági villamosenergia-termelés forrásszerkezetéről, majd bemutatta az ország aktuális szélenergia helyzetét, továbbá kitért a megújuló energiaforrások fenntartható használatára is. Végezetül bemutatta a RENewLand projektet, amelynek 26 hónapos megvalósítási időszaka alatt célja az aktív szemléletformálás és egy szakpolitikai javaslatcsomag elkészítése az érintett felek és döntéshozók széleskörű bevonásával – tudományágakon átívelő többdimenziós megközelítéssel –, kiemelt cél továbbá a legkorszerűbb térinformatikai módszerek felhasználásával meghatározni azokat a területeket, ahol a nap- és szélenergia hasznosítása teljes mértékben összeegyeztethető a természeti és társadalmi fenntarthatósággal.

A találkozó zárásaként kerekasztal-beszélgetésre került sor a találkozó résztvevőivel, ahol a jelenlévők áttekintették

  • a megújuló energiák és szélerőművek fejlesztésével kapcsolatos szabályok aktuális helyzetét,
  • a Magyarországon jelenleg üzemben lévő szélturbinák helyzetét,
  • a megújuló energiák hazai hasznosításával kapcsolatos nézeteket, energiatárolással kapcsolatos lehetőségeket,
  • az energiaközösségek jelenlegi helyzetét, különös tekintettel a Közép-Duna Menti Kiemelt Térségre, továbbá
  • a napenergia és a szélenergia együttes hasznosításának lehetőségét.

Az Ügynökség a projekt sikeres megvalósításához kívánja felhasználni a stakeholder találkozókon elhangzott felvetéseket és megjegyzéseket, emellett pedig minden alkalom kiváló alapot teremt arra, hogy a projekt keretében megvalósuló programokat, létrehozott eredménytermékeket minél inkább a térségi (ill. hazai) lehetőségekre és igényekre szabhassa.

További információ:
www.kdmfu.hu
www.facebook.com/kdmfu
www.linkedin.com/company/central-danube-development-agency-nonprofit-ltd
www.interregeurope.eu/biowind

Letöltéshez kattintson a linkre:       Sajtóközlemény_Biowind_20240213

II. stakeholder találkozó – 2024. február 13.

2024. február 13-án került megrendezésre a BIOWIND – „Increasing social acceptance for wind energy in EU regions through environmental and community based planning” projekt második stakeholder találkozója a Jankovich Hotelben, Rácalmáson.

A szakértői műhelymunka résztvevőit Grónay Andrea, a KDMFÜ Nonprofit Kft. ügyvezetője köszöntötte. Majd Fekete Inez, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi és kiemelt projektmenedzsere mutatta be a BIOWIND projektet, illetve ismertette az eddigi eredményeket, kitérve az írországi interregionális workshopon szerzett tapasztalatokra is.

Ezt követően dr. habil. Munkácsy Béla, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, Természettudományi Kar, Környezet- és Tájföldrajzi Tanszék tanszékvezető/egyetemi docense adott áttekintést a szélenergia aktuális helyzetéről Magyarországon, továbbá kitért a megújuló energiaforrások fenntartható használatára. Végezetül pedig bemutatta a RENewLand projektet.

A találkozó zárásaként kerekasztal-beszélgetésre került sor a találkozó résztvevőivel, ahol a jelenlévők áttekintették
🔹 a megújuló energiák és szélerőművek fejlesztésével kapcsolatos szabályok aktuális helyzetét (tekintettel a változásokra),
🔹 a Magyarországon jelenleg üzemben lévő szélturbinák helyzetét,
🔹 a megújuló energiák hazai hasznosításával kapcsolatos nézeteket, energiatárolással kapcsolatos lehetőségeket,
🔹 az energiaközösségek jelenlegi helyzetét, különös tekintettel a Közép-Duna Menti Kiemelt Térségre, továbbá
🔹 a napenergia és a szélenergia együttes hasznosításának lehetőségét.

Hírlevél 2024. február

Letöltéshez kattintson a linkre:      Hírlevél 2024_február

Kapcsolattartó

Kocsis Eszter Mimi, nemzetközi projektmenedzser
E-mail: kocsis.eszter@kdmfu.hu

7020 Dunaföldvár, Kossuth Lajos u. 2.
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram