INTERREG EUROPE, DETOCS projekt
A KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (KDMFÜ Nonprofit Kft.) 191,176 EUR támogatásban részesült az INTERREG EUROPE Program keretében megvalósuló DETOCS projekt kapcsán, melyben konzorciumi partnerként vesz részt a megvalósításban.
Az Európai Unió úgy döntött, hogy 2050-ig dekarbonizálja gazdaságát az éghajlatváltozás mérséklése és az ahhoz való alkalmazkodás szükségessége miatt. Ezzel párhuzamosan növelni kívánja energiabiztonságát, önellátását és versenyképességét. A jelenlegi energiaválság az egekbe emelte az üzemanyagok és a villamosenergia árát, veszélyeztetve a turisztikai infrastruktúra életképességét és jövedelmezőségét. Annak érdekében, hogy az EU turisztikai infrastruktúra-ágazata a Covid19-világjárványt követően fenntartható és alacsony szén-dioxid-kibocsátású módon helyreálljon az energiaválság új környezetében, a DETOCS projekt fő kihívása, ill. célja a gazdaság szén-dioxid-mentesítésére irányuló, hosszútávú uniós politikáknak való megfelelés. A projekt végrehajtása során a partnerrégiók megismerik (és lehetőség szerint kicserélik) a bevált gyakorlatokat, miközben a résztvevő régiók kapacitásépítésével és a más régiókban sikeres szakpolitikák elfogadásával javítják a regionális politikákat.
A projekt céljai a következők:
- A turisztikai infrastruktúra szén-dioxid-mentesítésének elősegítése;
- A turisztikai infrastruktúra energiahatékonyságának növelése;
- Az idegenforgalmi ágazat energia-önellátásának növelése;
- Az alacsony energiafogyasztású és karbonlábnyomú új és új típusú turizmus támogatása;
- Segítségnyújtás számukra a jelenlegi energiaválság kezelésében, amely növeli az energiaköltségek arányát a teljes működési költségükön belül, veszélyeztetve jövedelmezőségüket és gazdasági életképességüket.
A KDMFÜ Nonprofit Kft. a jogszabályi előírásoknak megfelelően az elmúlt időszakban elkészítette a Kiemelt Térség fejlesztését megalapozó Helyzetelemzést, továbbá a Térség Fejlesztési Koncepcióját, valamint Stratégiai és Operatív Programját. A kiemelt térség fejlesztési koncepcióját és a kapcsolódó programok elkészítését a 218/2009. (X. 6.) Korm. rendelet tartalmi követelményei szabályozzák, amelynek része egyrészt a Közép-Duna Menti Kiemelt Térség hosszútávú fejlesztési koncepciója, másrészt a térség középtávú, 2021-2027-es programozási időszakra vonatkozó stratégiai programja. A dokumentumok az Országos Fejlesztési és Területfejlesztési Koncepcióhoz (OFTK), illetve az ágazati, megyei fejlesztési tervekhez, programokhoz illeszkedve, azokkal összhangban készültek el.
Az operatív program többek között az energetikai szempontú fenntarthatóság céljait is tartalmazza, beleértve a megújuló energiaforrások használatának elterjesztését és az épületek energiahatékonyságának növelését. Az OP az országos és vármegyei fejlesztési stratégiákra épül, amely kiemelten foglalkozik a térség épületállományának energetikai korszerűsítésével.
A DETOCS Programban való részvétel az Operatív Program 4-es számú prioritásában megfogalmazott célkitűzések elérést szolgálja, azaz az "Innováció és környezetbarát (zöld) fejlesztések megvalósítását”. A prioritás céljai: a lakó és önkormányzati épületek energiahatékonyságának fejlesztése, a napelemparkok fejlesztésének ösztönzése, a megújuló energiák használatának ösztönzése, kiemelten a napenergia használata.
A DETOCS Programban való részvétel által a KDMFÜ Nonprofit Kft. tapasztalatokat és naprakész szakmai tudást szerezhet más európai uniós országok energiahatékonysági és megújuló energiával kapcsolatos projektjeinek megismerésén keresztül, információkat kaphat az országok bevált jó gyakorlatairól, amely tapasztalatok és információk az egyes szakpolitikai ajánlások felülvizsgálatához, kibővítéséhez, átdolgozásához is vezethetnek, szem előtt tartva a Kiemelt Térség legfontosabb fejlesztési céljait.
Az Operatív program kapcsolódó 4-es prioritása mentén megfogalmazott célkitűzések eléréséhez az energiahatékonysági intézkedésekkel kapcsolatos új megközelítések, valamint az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentése érdekében alkalmazott új technológiák megismerése járul hozzá, a DETOCS projekt által.