2025.04.11.

Holtágmentés a Dunánál: 40 milliárdba kerülne

A Natura 2000 különleges természeti övezet megmentésére jelenleg nincs forrás.

Befejezte a Tolnai Duna-holtágak rehabilitációjának tervezését a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft., a projekt célja a holtágak vízfelületeinek helyreállítása és fenntarthatóságuk biztosítása – közölte a Közép-Duna Menti Kiemelt Térség 99 településének fejlesztését támogató szervezet az MTI-vel.

Az északi és déli Tolnai Duna-holtágakban évtizedek óta problémát jelent a feliszapolódás és az aszály, amelyek már veszélyeztetik a holtágak természetes funkcióját – írták közleményükben. Az ügynökség ennek megoldására kezdeményezte az elmúlt egy évben zajlott projektet.

Elkészültek az engedélyes tervek, a geodéziai felmérések, talajmechanikai vizsgálatok, az iszapkotrási, -kezelési és partvédelmi tervek. A rehabilitáció kiemelt célja az iszapkotrás, a partvédelem és az iszap megfelelő elhelyezése a hatóságokkal egyeztetett területekre – írták. A tervezést 66 millió forintból, a Közép-Duna menti térség fejlesztési célelőirányzatából finanszírozták.

A Duna jobb partján, Paks és a Sió között húzódó faddi, bogyiszlói és tolnai Duna-holtág a 19. századi folyószabályozás előtt élő szakaszok voltak; a 30 kilométer hosszú, 2-10 kilométeres sávban lévő holtágak az éghajlatváltozás és a csapadékhiány miatt mára jelentősen eliszaposodtak. Ha nem sikerül a beavatkozásokat elvégezni, hosszú távon eltűnik a holtágrendszer.

A teljes rehabilitáció költségvetését a kiviteli tervek elkészültével lehet meghatározni, a tervezői becslés alapján mintegy 40 milliárd forintba kerülne, amire jelenleg hazai és európai uniós forrás sincs. A tolnai holtág vízpótlását a doromlási szivattyútelep helyreállításával lehetne megoldani, amellyel az élő Dunából szivattyúzhatnak vizet a holtágba.

A tervek szerint első ütemben a partvédelmi műveket építenék ki a tolnai holtágnál két sorban elhelyezett, hatméteres cölöpökkel, geotextil beépítésével, a part terméskövekkel történő kitöltésével. A kikotort iszap számára – a helyszíni bejárások és egyeztetések során kijelölt területeken – zagykazettákat vagy zagyteret alakítanak ki, amelyeket az iszap végleges elhelyezése után rekultiválnak. A tolnai Holt-Duna medréből hidromechanizációs eljárással 1 millió 679 ezer köbméter iszapot termelnének ki, az első ütemben elhelyezhető iszap mennyisége 950 754 köbméter.

A 370 hektáron fekvő holtágrendszer a Gemenc Natura 2000 különleges természeti övezet része, így kiemelt figyelmet fordítanak az itt élő, védett fajok, a vízi és vizes élőhelyei megőrzésére, a kemény- és puhafás ligeterdők, mocsárrétek állapotának javításához.

Forrás és kép:
MTI
2025. április 7.

7020 Dunaföldvár, Kossuth Lajos u. 2.
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.