A miniszterelnök döntött, 2023. december 7-től a Gazdasági Kabinetbe összpontosulnak a legfontosabb gazdasági kérdések. Ennek vezetője Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter lesz, akit ügydöntő jogkörrel ruháznak fel. Viszont új kormányzati döntéshozó fórum alakul a fegyelmezett költségvetési gazdálkodásért: a költségvetési munkacsoportot a pénzügyminiszter vezeti, aminek vétójoga lesz költségvetési kérdésekben.
A Magyar Közlönyben kedden este megjelent kormányrendelet szerint teljesen átalakítják a korábbi kormánykabineteket: a Stratégiai és Családügyi, a Gazdasági, a Növekedési és Versenyképességi, a Nemzetpolitikai Kabinet helyett csak az alábbiak lesznek:
- Stratégiai Kabinet,
- Nemzetpolitikai Kabinet,
- Gazdasági Kabinet.
- Nagy Mártonnál a legfontosabb területek
A miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs tagja lesz mind a három kabinetnek. Továbbá a Gazdasági Kabinet a Növekedési és Versenyképességi kabinettel gyakorlatilag összeolvad. A gazdaságot érintő minden kérdés a továbbiakban a Gazdasági Kabinetbe összpontosul.
ORBÁN VIKTOR DÖNTÉSE ÉRTELMÉBEN ENNEK VEZETŐJE PEDIG A GAZDASÁGFEJLESZTÉSI MINISZTER, NAGY MÁRTON LESZ.
A hivatalos értesítő több mint 60 főbb területet nevesít. A tárcavezető a teljesség igénye nélkül a gazdasági kabineten keresztül ügydöntő jogkörrel rendelkezik a kormányon belül, olyan lényeges területeken mint
- az adópolitika,
- a vidékfejlesztés,
- az agrárpolitika,
- az államháztartás,
- az állami beruházások,
- az állami vagyon felügyelet,
- a költségvetés makrogazdasági megalapozása,
- az állami vagyonnal való gazdálkodás szabályozás,
- a belgazdaság,
- az energiapolitika,
- az iparügyek,
- az élelmiszeripar,
- az élelmiszerlánc-felügyelet,
- a Paksi Atomerőmű két új blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezése,
- a gazdaságfejlesztés.
Tehát korábban a Növekedési és Versenyképességi Kabinetet Nagy Márton, míg a Gazdasági Kabinetet Varga Mihály pénzügyminiszter vezette. Ez december 7-től megváltozik, csak a Gazdasági Kabinet lesz, amit a gazdaságfejlesztési miniszter vezet.
A Pénzügyminisztérium is reagált
„A magyar gazdaság visszatért a növekedési pályára, a következő években tartósan magas ütemben, az uniós átlag felett növekedhet” – írta a Pénzügyminisztérium kedd esti közleményében. Majd hozzátették: a válságok leküzdésével a kormány egyik elsődleges célja, hogy felgyorsítsa az egyensúlyi mutatók javítását, a költségvetési hiány és az államadósság csökkentését.
A tárca azt is leszögezte, a kormány az új célokhoz igazítja a döntéshozó fórumok rendszerét: a pénzügyminiszter vezetésével felálló költségvetési munkacsoport feladata a költségvetés egyensúlyának szigorú védelme lesz,
AMELYNEK KERETÉBEN VIZSGÁLJA A KABINETEK DÖNTÉSEIT ÉS KÖLTSÉGVETÉSI VÉTÓVAL IS ÉLHET AZOKKAL SZEMBEN.
A költségvetési munkacsoportot a pénzügyminiszter vezeti, tagjai az előterjesztő miniszter mellett a Miniszterelnökséget vezető miniszter, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter és a miniszterelnök politikai igazgatója.
„A Kormányzati Költségvetési Előkészítő Munkacsoport hatásköre valamennyi jogszabály és a Magyar Közlönyben közzétételre kerülő kormányhatározat tervezetére és az azokat magában foglaló előterjesztésekre kiterjed. A Kormányzati Költségvetési Előkészítő Munkacsoport a Kormány döntéseinek költségvetési szempontú előkészítéséért felelős” – olvasható a határozatban.
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2023/12/05/nagy-marton-gazdasagpolitika-gazdasagi-novekedes-gfm-kormany/
2023. december 5.