A mikro-, kis- és középvállalkozások 2025. február közepétől jelentkezhetnek a Demján Sándor Tőkeprogramra. A Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Nemzeti Tőkeholding 100 milliárd forint keretösszegű, minden korábbinál nagyobb ívű tőkebefektetési programja a magyar vállalkozások széles körének biztosíthat forrást a beruházások megvalósításához.
A program célja a mikro-, kis- és középvállalkozások beruházásainak ösztönzése, feltőkésítésük, és ezzel hitelképességük javítása, továbbá méretugrásuk elősegítése. A hiánypótló megoldás olyan, üzleti tervvel alátámasztott beruházásokhoz nyújt gyors és hatékony tőkeági finanszírozást, mint például a kapacitásbővítési célú gépek és eszközök vásárlása, az automatizációt segítő szoftverek beszerzése, a korszerű számítógépes és hálózati rendszerek kialakítása, az e-kereskedelmi platformok és a CRM rendszerek fejlesztése, az energiahatékonyságot célzó fejlesztések vagy a piacbővítési törekvések. A tőke ráadásul kiválóan működik hiteltermékek bevonása mellett is, vagy a hitelképesség javítására, így még nagyobb értékű beruházások megvalósítása válik lehetővé.
Az új program keretösszege 100 milliárd forint, amely forrásból egyenként 100-200 millió forint közötti tőkebefektetésben részesülhetnek a cégek. Mindezt az állami támogatásnak köszönhetően rendkívül kedvező, mindössze évente 5 százalék kamat mellett, amely a hozamtámogatottság révén jóval olcsóbb a piacon elérhető, minimum 12-14 százalékos hozamelváráshoz képest. Ráadásul a hitelhez képest a biztosítékok is kedvezőbbek a tőke esetén, a visszafizetés pedig csak a futamidő végén, egy összegben szükséges.
A lehetőséget azok a Magyarországon bejegyzett kkv-k vehetik igénybe, amelyek árbevétele az elmúlt két évben átlagosan legalább 300 millió forint volt és legalább két főt foglalkoztatnak.
A tőkeprogramot a Magyar Kereskedelemi és Iparkamara (MKIK) valósítja meg, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), és a Nemzeti Tőkeholding (NTH) közreműködésével, ezáltal is biztosítva a vállalkozások megfelelő érdekképviseletét és igényeik megválaszolását.
„A tudásalapú gazdaság erősítéséhez elengedhetetlen a tőke mélyebb megértése és a magyar tőke nemzetgazdasági szinten hatékonyabb használata. Ebben a folyamatban mérföldkő ez a program, mely számos kkv számára tesz elérhetővé egy új, tőke jellegű finanszírozási formát.” – mondta dr. Balog Ádám, az MKIK vállalkozások finanszírozásáért felelős alelnöke. Hozzátette, hogy „ez a »tőkepénz« nemcsak egy újfajta elkölthető pénzt jelent a vállalkozásoknak, hanem értékesebbé is válnak általa, ami újabb finanszírozási vagy piaci lehetőségeket nyithat meg számukra.”
A területi kamarai hálózat az MKIK összefogásával kulcsszerepet játszik a program megvalósításában, hiszen a vállalkozások igényeinek feltérképezésétől kezdve az információk terjesztésén át a jelentkezési folyamat támogatásáig minden lépésben segíti a résztvevőket. Az MKIK koordinációjával biztosítható, hogy a program hatékonyan érje el célját, és hozzájáruljon a kkv-k méretnövekedéséhez, amely a magyar gazdaság 3 százalékot meghaladó növekedéséhez vezethet.
A Demján Sándor Tőkeprogram a kormány által meghirdetett Új Gazdaságpolitikai Akcióterv 21 intézkedésének egyike. A programmal kapcsolatos további részletek a https://mkik.hu/tokeprogram honlapon érhetők el.
Forrás:
https://makronom.eu/2024/12/06/a-hazai-kkv-k-eddigi-legszelesebb-kore-juthat-tokefinanszirozashoz-a-demjan-sandor-tokeprogram-segitsegevel/
2024. december 6.