ARCCHAD projekt – szerbiai mintafarmokra látogattunk
A kétéves ARCCHAD projektünk keretében négy mintagazdaság (kettő Magyarországon, kettő Szerbiában) lett kiválasztva, melyeket segíteni fogunk a rövid élelmiszer-értékesítési lánc (REL) megoldásokkal és a klímaváltozás elleni fellépésben.
A zentai Kertészek Egyesülete szervezésében 2024. szeptember 25-26-án ellátogattunk a két szerb mintafarm szakmai workshopjára.
Az első napon a résztvevők Kenyeres Emil biogazda kecskefarmján találkoztak Kispiac települése. Emil, aki 2003-ban mindössze két kecskével indult, ma már több mint 100 alpesi fajta kecskét tart, és saját sajtkészítő kisüzemében dolgozza fel sajtnak a tejet. Termékeit bioboltokban és vendéglátóhelyeken, és közvetlenül értékesíti. A gazda tervei között szerepel egy helyi biotermelők számára nyitott mintabolt /értékesítő polc létrehozása, valamint esővíz gyűjtő és tároló rendszerek kiépítése a hirtelen, nagy mennyiségben lehulló csapadék megtartására. Elképzelései között szerepel a kiszállítás (előrendelést követően), amit Belgrádig tervez megvalósítani a hely gazdatársak termékeivel. Emil, bár visszahúzódó természetű, mégis aktívan dolgozik a farm fejlesztésén, beleértve egy élményútvonal és agroturisztikai szolgáltatások bevezetését is.
A MATE Zentai Konzultációs Központjának oktatói az igényekre szabott magas színvonalú előadásokat tartottak. A klímaváltozás hatásainak tükrében részletesen bemutatták a vajdasági mezőgazdaság jövőjét, a kiskérődző állattartás kihívásait és lehetőségeit, valamint a legfrissebb klímatrendeket. Az előadások nemcsak átfogó képet nyújtottak a globális változásokról, de rávilágítottak arra is, hogy ezek milyen közvetlen hatással vannak a kistermelők mindennapjaira.
A nap végén a résztvevők megkóstolhatták a helyi termelők különleges finomságait: tönkölybúzakenyér, pörkölt tökmag, tökmagos sütemények, aszalt paradicsom, bioalma és paradicsomszósz mellett Emil is megvendégelte őket a saját készítésű kecskesajtjaival. Az 5 éves penészes sajt igazi ritkaság, amelynél a gazda egyértelművé tette: „ennek nincs ára, mert megfizethetetlen”.
A második nap igazi íz- és élménykalandot tartogatott: a sós ízeket hátrahagyva elmerültünk a méz édes univerzumában. A méhészek színe-java gyűlt össze a Velebiti Tájházban, ahol neves szakemberek osztották meg tudásukat, tapasztalataikat.
ARCCHAD
A helyszín sem volt hétköznapi – Bernát László apiterápiás kaptárai egy gyógynövényekkel teli, illatos kertben kaptak helyet, ahol a méhek zümmögése és a mézzel átitatott levegő szinte kézzel foghatóan árasztotta a gyógyító erőt.
A résztvevő méhészek nemcsak az előadások tartalmas, néha tudományos mélységű szakmaiságában merültek el, hanem élvezték a közösség erejét is. Az összetartás és az egymás iránti támogatás itt valóban kézzel fogható volt. A szakmai előadók között a Nemzeti Biodiverzitás-, és Génmegőrző Központ szakértője a méhek szaporodását a herék szaporodásbiológiáján keresztül mutatta be. Ezt követően a MATE Zentai Konzultációs Központjának szakértője a digitális (képalkotó és szenzoros) és más innovációs lehetőségeket mutatott be a méhészeknek. Harmadik előadásként gyakorlati tapasztalatokból eredő, a méhészetekre gyakorolt környezeti hatások lettek bemutatva szakelőadó által.
A program izgalmas pontja volt a „Méz-ízbogozó” játék még, amely garantáltan megmozgatta az érzékeket! Szabadkai Andrea, a Kislépték Egyesület alapítója vezette ezt az élvezetes és interaktív kóstolót, ahol a résztvevők különböző mézek ízvilágában merülhettek el, próbálva felismerni a rejtett zamatokat. A játék igazi üde színfoltot hozott, szórakozva tanultunk.
A napot az adorjáni Tisza-parton zártuk, ahol Bernát László megnyitotta apiterápiás buszát. Nemcsak betekintést nyerhettünk a méhészet kulisszatitkaiba, de sokat tanulhattunk a szakma mesterétől, aki szívesen osztotta meg tudását és tapasztalatait a méhészközösség tagjaival. Egy felejthetetlen nap volt, ahol a méz, a természet és a tudás egyesült!
A két nap fontos pillanatai voltak, amikor mindkét kistermelővel formális keretek között aláírtuk az együttműködési szándéknyilatkozatot. Ez az aláírás nemcsak a papírmunkáról szólt, hanem egy igazi elköteleződést jelentett: a projekt partnerei és a kiválasztott mintafarmok összefogtak, hogy közösen dolgozzanak a fenntartható mezőgazdasági jövőért. Az aláírás nemcsak egy dokumentum, hanem egy ígéret is, hogy együtt, összefogva valósítjuk meg a céljainkat, és új lehetőségeket teremtünk a kistermelők számára!
Folytatódik a mintafarmok workshop sorozata: várjuk az érdeklődőket Magyarországon is!
Októberben újabb izgalmas állomásokkal folytatódik a mintafarmok workshop sorozata, ahol két különleges magyarországi farm ad otthont az eseményeknek.
Október 21-én Nemesnádudvarra látogatunk, ahol a “Falusi vendégasztal és agroturizmus” témában lesznek inspiráló előadások. Ezt követően a szőlő kerül a középpontba – „Minden, ami szőlő” – így a borkedvelők és a szőlőtermesztés iránt érdeklődők sem maradnak izgalmak nélkül. Izgalmakkal teli portékákat mutatnak be a termelők, így borlekvár, borecet is helyet kap a fejlesztéseket inspiráló eseményen.
Másnap, október 22-én Kecelen, Csonka Miklós családi gazdaságába látogatunk. A farm különleges hely, ahol az idősebb házaspár gyümölcstermesztéssel és aszalványok készítésével foglalkozik az „Aszalva jó” márkanév alatt, miközben a fiatalok valami egészen újat álmodtak meg: egy gyógynövényes tanösvényt! A jövőbe mutató terveikhez “Permakultúra és vendéglátó tanya tervezése” témakörben meghívott szakértők segítik őket, így garantáltan hasznos, gyakorlatias tudással gazdagodhatnak a résztvevők. A nap csúcspontja? Egy közös, interaktív élményprogram keretében szilvalekvár készítésre is sor kerül! Ha kedvet kapnál, csatlakozz hozzánk!
Az eseményekre szeretettel várunk minden érdeklődőt.
Ez a négy esemény csak a kezdet – az ARCCHAD projekt célja, hogy hasonló szakmai programokkal támogassa a régió kistermelőit, hogy felkészüljenek a klímaváltozás okozta kihívásokra, és fenntartható megoldásokkal erősítsék meg gazdaságaikat.
Programinformáció:
Az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program a 2021-27-es Európai Uniós pénzügyi keretben valósul meg, az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA) keretében. A részt vevő országok, Magyarország és Szerbia „megosztott irányítási rendszerének” alapján a Program olyan együttműködési projekteket támogat és finanszíroz, amelyek a program által támogatható területeken – a magyarországi Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun megyében, valamint a szerbiai Nyugat-Bácska, Észak-Bácska, Észak-Bánát, Közép-Bánát, Dél-Bánát és Szerémség területein – található szervezetek között valósulnak meg.
A Program hozzájárul a stabil és együttműködő régió fejlődéséhez, valamint a határ menti régió életminőségének javításához. Lehetővé teszi a két ország szervezetei közötti gazdasági együttműködést, ápolja a közös identitást, valamint a határ menti régió kulturális és történelmi örökségét, és hozzájárul a környezeti fenntarthatósághoz és a biztonsághoz.
További információkért látogasson el a www.hungary-serbia.eu weboldalra.