Nem vesztegette az időt az amerikai elnök, aki közvetlenül a beiktatása után tucatnyi végrehajtói rendeletet írt alá, amelyek radikálisan megváltoztatják elődje, Joe Biden politikáját az illegális bevándorlástól kezdve az energiapolitikán át a külkapcsolatokig. Donald Trump eltökélt szándéka, hogy azonnal érvényesítse „Amerika az első" programját.
A Capitoliumban kezdte meg az első napi intézkedések sorozatát Donald Trump, ahol hivatalos jelöléseket küldött a szenátusnak 22 kormányzati és miniszteri szintű pozícióra, valamint több mint 90 alacsonyabb szintű tisztségre, hogy átvegyék az irányítást a Biden-adminisztrációtól – írja a Magyar Nemzet.
Tegyük ezt – idézi a cikk az elnök válaszát arra, hogy aláírásával „hatékonyan átveszi a kormány irányítását”.
Donald Trump ezután a washingtoni Capital One Arénában írt alá nyolc végrehajtói intézkedést, köztük Joe Biden 78 rendeletének visszavonását, az Egyesült Államok kilépését a Párizsi Klímaegyezményből, a kormányzati cenzúra megakadályozását, a szólásszabadság védelmét, a kormányzati dolgozók teljes munkaidős irodai visszatérését és szövetségi alkalmazási stopot.
Az elnök a Fehér Házban folytatta a rendeletek aláírását, miközben újságírói kérdésekre is válaszolt – az ezzel kapcsolatos részleteket IDE kattintva olvashatja el.
Donald Trump visszavonta több nemzetbiztonsági tiszt engedélyét
A Magyar Nemzet arról is cikkez, hogy az elnök azoknak a nemzetbiztonsági tiszteknek az engedélyét vonta vissza, akik 2020-ban nyílt levélben kétségbe vonták a Hunter Biden laptopján lévő adatok hitelességét, azt állítva, hogy azok orosz dezinformációnak tűnnek.
A Fox News információira hivatkozó cikk szerint a visszavont engedélyekkel érintett egykori tisztviselők között van
- James Clapper volt nemzeti hírszerzési igazgató,
- John Bolton volt nemzetbiztonsági tanácsadó,
- Michael Hayden, John Brennan és Leon Panetta volt CIA-s és védelmi miniszter is.
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból
Donald Trump amerikai elnök egyik első intézkedéseként elrendelte, hogy az Egyesült Államok lépjen ki az Egészségügyi Világszervezetből (WHO), tudósított az MTI.
Trump helyi idő szerint hétfőn, beiktatása után pár órával írta alá az erről szóló rendeletet, amelyben a lépést azzal indokolta, hogy a WHO rosszul kezelte a koronavírus-világjárványt és más globális egészségügyi válságokat, elmulasztott bevezetni égetően fontos reformokat, illetve nem volt képes függetleníteni magát egyes tagállamainak nem helyénvaló politikai befolyásától. A rendelet indoklásában kiemelték azt is, hogy a WHO továbbra is „igazságtalanul megterhelő befizetéseket” vár el az Egyesült Államoktól, miközben az amerikai népesség háromszorosával rendelkező Kína hozzájárulása a szervezet működéséhez 90 százalékkal kevesebb.
„Lehúz minket a WHO. Mindenki lehúzza az Egyesült Államokat, de ennek vége, ez nem fog így menni tovább” – mondta az új elnök újságíróknak.
Trump rendelete értelmében az Egyesült Államok 12 hónapon belül távozik a WHO-ból, a „lehető leggyorsabban” leállítják a kormányzati befizetéseket és támogatásokat. Washington visszahívja és más munkakörbe helyezi át a WHO kötelékében dolgozó amerikai munkatársakat is.
Az Egyesült Államok mindeddig az Egészségügyi Világszervezet legjelentősebb finanszírozója volt. A 2022–23-as időszakban 1,28 milliárd dollárral járult hozzá a szervezet működéséhez.
Donald Trump első elnöki ciklusa idején, 2020-ban már elrendelte az ország kiléptetését a WHO-ból, de utódja, Joe Biden 2021-ben, szintén egyik első rendeletével visszavonta ezt az intézkedést.
Forrás és kép:
https://www.teol.hu/orszag-vilag/2025/01/donald-trump-munka-vegrehajtoi-rendeletek
2025. január 21.