2024.10.08.

EM: egy hónap múlva élesedik a vidéki elektromos töltőhálózat bővítését szolgáló pályázat

A pályázóknak legalább egy e-töltőállomás létesítésére kell vállalást tenniük a töltőpontokkal kevésbé ellátott járások bármelyik településén.

Már elérhető a 28 milliárd forintos támogatási lehetőség végleges pályázati felhívása, a kölcsönkérelmeket 2024. november 6-tól jövő május végéig lehet benyújtani - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM).

Kiemelték, a program jóvoltából a következő években országszerte több mint száz helyszínen létesülhetnek nyilvános e-töltőállomások. A kezdeményezés a napelemmel és energiatárolóval felszerelt töltőpontok telepítésére is ösztönöz a fővároson kívül, elsősorban a hálózat fehér foltjaiban.

Az induló pályázat célja az energiaátmenet felgyorsítása, a kibocsátásmentes közlekedéshez szükséges infrastruktúra kiépítése. A kiíráson elektromos töltőállomás üzemeltetői engedéllyel rendelkező vállalkozások juthatnak többletforráshoz.

A pályázóknak legalább egy e-töltőállomás létesítésére kell vállalást tenniük a töltőpontokkal kevésbé ellátott járások bármelyik településén. E helység kiválasztására egy technikai felhívás szolgál majd, amelyre első körben 2024. október 14. és 21. között lehet jelentkezni - tájékoztatott a tárca.

Részletezték, hogy vállalkozásonként minimum 100 millió és legfeljebb 4 milliárd forint forrás nyerhető el, alapesetben maximum 15 éves futamidejű, kedvezményes hitelként, amelyet legalább 10 százaléknyi önerővel kell kiegészíteni. A nagyvállalatok az elszámolható költségek 35, a középvállalkozások 55, a mikro- és kisvállalkozások pedig 65 százalékát kaphatják meg állami hozzájárulásként.

A kedvezményes hitel mellett vissza nem térítendő támogatás például abban az esetben adható, ha a tervezett töltőállomás a felhívásban felsorolt, előnyben részesített járásban létesül, vagy villamosenergia-tárolóval és/vagy megújuló villamosenergia-termelő egységgel lesz felszerelve.

A támogatásból épített vagy bővített töltőállomások minden töltőpontjának képesnek kell lennie intelligens töltésre. Kötelező biztosítani az elektronikus fizetés lehetőségét is - tették hozzá.

Felhívták a figyelmet arra, hogy a kölcsönszerződéseket legkésőbb 2025 végéig meg kell kötni, a projektek fizikai befejezésének fő szabály szerinti határideje a szerződéskötéstől számított három év. A beruházások közelebb visznek az országos lefedettség eléréséhez, ezzel kényelmesebben használhatóvá és vonzóbbá teszik a tiszta és csendes zöldautókat.

Az EM hangsúlyozta, a jövő a zöldenergiáé. Magyarország élenjáró szerepre tör a termelésében és tárolásában az otthonokban, az ipartelepeken és a gépjárművekben is. A kapcsolódó munkahelyteremtő iparfejlesztések előmozdítják a gazdasági növekedés helyreállítását, a versenyképesség megerősítését.

Az elektromos autózás térnyerésének is köszönhető, hogy a korábbi folyamatos növekedéssel szemben az előzetes adatok szerint tavaly 11 százalékkal csökkent az üvegházhatású gázok kibocsátása a hazai közlekedésben - jegyezték meg.

A kormány az új programmal megduplázza a szektor zöldítésére, az elektromobilitás terjedésére fordítható pályázati forrásokat. A vállalkozások február eleje óta igényelhetnek vissza nem térítendő támogatást tisztán elektromos személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz beszerzéséhez.

A 30 milliárd forintos keretösszeg egy jármű megvásárlásának költségeiből az akkumulátor kapacitásának függvényében akár 4 millió forintot is fedezhet. Mostanáig közel 4600 gépkocsi beszerzéséhez igényeltek a cégek összesen 17,7 milliárd forintot.

Az új pályázattal együtt a különböző kormányzati programok már összesen 260 milliárd forint értékben ösztönzik zöldenergia termelésére és tárolására a magyar családokat és vállalkozásokat - olvasható a közleményben.

Forrás:
https://www.ma.hu/autohirek.hu/402656/EM_egy_honap_mulva_elesedik_a_videki_elektromos_toltohalozat_boviteset_szolgalo_palyazat?place=srss
2024. október 8.

7020 Dunaföldvár, Kossuth Lajos u. 2.
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram