Az állami tulajdonú Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) belekezd egy hidrogén előállító fejlesztésbe – adta hírül az MTI. A Békés megyei Kardoskút területén lévő gáztározónál vizet fognak az összetevőire, azaz hidrogénre és oxigénre bontani (elektrolízis), és a hidrogént fogják eltárolni. A folyamathoz a villamoshálózatban keletkező többletenergiát fogják felhasználni, vagyis azt a felesleget, ami akkor keletkezik, amikor a magyar erőművek több áramot termelnek, mint amennyit az ország éppen felhasznál.
A vízből így kinyert hidrogént a földgázhoz fogják keverni. Ennek felhasználása az erőműveknek nem okoz különösebb technológiai problémát, amikor tehát a tárolóból a keverék (földgáz + hidrogén) kikerül, az erőművekben a szokásos módon elektromos áram keletkezik belőle, azzal a lényeges különbséggel, hogy a hidrogén összetevő felhasználásának lényegében nincs károsanyag kibocsátása (hő keletkezése mellett visszaalakul vízgőzzé).
A folyamat kiindulásánál felhasznált többlet energiát természetesen nem lehet teljes egészében visszanyerni, azaz nem fog annyi elektromos áram keletkezni, amennyi az elektrolízishez szükséges, de a mai legmodernebb rendszerek már legalább 60 százalékos hatékonyságot képesek elérni, azaz optimális esetben a befektetett energiának csak kevesebb, mint 40 százaléka vész el.
A kardoskúti fejlesztés teljesítménye 2,5 megawatt lesz, tehát ha a rendszer egy órán keresztül folyamatosan működik, akkor 2,5 megawattóra árammennyiséget képes majd előállítani. Összehasonlításul: a Paksi Atomerőmű teljesítménye ennek körülbelül a 800-szorosa.
A projekt teljes költsége 2,9 milliárd forint, amiből 1,9 milliárdot az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a Nemzeti Kutatási és Innovációs Hivatal pályázatán nyert el az MFGT, a fennmaradó részt önerőből finanszírozza. Mivel azonban az MFGT állami tulajdonban van, a projektben lényegében nincs magántőke. Az 1 megawattra jutó 1,16 milliárd forintos beruházási költség nem kevés, de a víz elektrolízisének hatékonyabb módszereit világszerte rengeteg k+f fejlesztéssel keresik, és számítani lehet arra, hogy a jövőben a berendezések fajlagos költsége csökken, hatékonysága pedig javul.
Kardoskúton hosszabb távon három földalatti tároló réteget lehetne hidrogén tárolásra használni, és a tározónak távvezetéki és elosztó vezetéki kapcsolatai is vannak a régióban, így a kevert energiahordozó szállítása alapból megoldott.
A hidrogén jövőbeni alkalmazásával és környezetvédelmi szerepével számos cikkben foglalkoztunk az elmúlt időben. A hidrogént ma még többnyire éppen földgázból és nem vízből állítják elő, ami miatt egyáltalán nem számít teljes mértékben zöld megoldásnak. A kardoskúti beruházás viszont azért jó irány, mert vízből állítja elő a hidrogént, és ha az elektromos áramtermelésben nőni fog a megújuló források aránya, akkor a folyamat ténylegesen zöldebb lehet.
Forrás: https://g7.hu/kozelet/20210908/nagyon-draga-de-nagyon-jo-irany-amerre-kardoskuton-mennek/ - 2021.09.09.