Harta a Duna-Tisza közti síkság nyugati oldalán a Duna bal partján fekszik, Budapesttől 100 km-re, délre. Legközelebbi városok: Solt l2 km-re, Kalocsa 20 km-re délre, Kiskőrös 30 km-re délkeletre. A lakosság száma 2021.01.01-jén 3396 fő volt, melynek az átlag életkora 40-45 év közé tehető. Hartára vonatkozó legrégebbi írásbeli említés egy 1289 évből való adománylevélben olvasható. 1409-ben Egyházasharta, 1455-ben Nagy-Harta néven említik az oklevelek.
A település főbb intézményei közé sorolható a község önkormányzatának épülete, a Hartai Ráday Pál Ált. Isk. és AMI, a Hartai Hétszínvirág Óvoda és Mini Bölcsőde, a Hartai Hársfavirág Szociális Központ, a Petőfi Sándor Művelődési Ház, a Ráday Pál Általános Művelődési Központ Könyvtára, orvosi és fogászati rendelő, gyógyszertár, védőnői szolgálat. A településen állatorvosi ellátás is van.
A Duna program és az 51. sz. főút közelsége miatt Harta logisztikai szempontból kedvező hely, ezért az új beruházókat, vállalkozókat vonzza. A nagyközség alapvetően mezőgazdaságból él, az 1949-ben megalapított szövetkezetek 1975-ben két tsz-ben egyesültek, melyek jelenleg gazdasági társaságokként működnek növénytermesztő profillal. A jelenleg Hartán működő vállalkozások hozzávetőleg 800 hartainak biztosítanak munkát.
Harta közigazgatási területéhez tartozik Állampuszta és Nagykékes. Állampusztán 1884 óta büntetés-végrehajtási intézet működik. Az elitéltek fogvatartása zárt területen, foglalkoztatásuk nyílt területen folyik. Foglalkoztatásukat egy kft. biztosítja. Állampusztán csak az intézet és a kft. alkalmazottai laknak, családjukkal, szolgálati lakásokban, de Hartáról is sokan járnak be dolgozni.