Pálfa község Tolna megye északi részén, a Sió csatorna jobb partján helyezkedik el. Északon Simontornya, délnyugaton erdők, dombok határolják. Központján a Vajtától idáig húzódó (a 63-as főútból kiágazó) 6311-es út halad keresztül, észak-déli irányú közúti kapcsolatokat a Harc-Simontornya közti 6317-es út biztosít a településnek. A legközelebbi vasútállomás Vajta 3 km-re van a településtől. Állandó népessége 1477 fő. A település története az őskorba nyúlik vissza. Korábban a Pálfalva nevet viselte, mai nevét 1719-ben kapta. Első földesura Apponyi György volt. 1966-ban egyesítették Felsőrácegressel. Napjainkban élénkül a civil élet, egyre több a rendezvény. Tánccsoport, borbarát klub, sport- és polgárőr egyesület gazdagítja a hétköznapokat, rendeznek falunapot, valamint pinceszert a kies szépségű Öreghegyen. Az egészségügyi ellátást 1 fő háziorvos, 1 fő védőnő biztosítja. A községben működik óvoda, 8 osztályos általános iskola, könyvtár, teleház.
Pálfa-Felsőrácegres a Kossuth-díjas író, Illyés Gyula szülőhelye. Emlékét kopjafa, iskolamúzeum őrzi. Ennek padjait koptatta a szintén Kossuth-díjas író, meseíró, Lázár Ervin, aki Alsó-Rácegrespusztán, majd Tüskéspusztán nevelkedett.
Apponyi kastély, melyet Apponyi Károly építtetett 1928-ban, ma bentlakásos szociális intézményként üzemel.
Református templom
Római katolikus templom
Evangélikus templom
Öreghegy és természeti környezete
A település határában, húzódik a Tolna dombság vonulata, melyen már az 1700-as években is termesztettek szőlőt. A pálfaiak által "Öreghegy"-nek nevezett szőlőhegyen gazdálkodók minőségi borelőállításra törekednek. A pálfai borok népszerűsítése érdekében közel 10 éve minden késő tavasszal megrendezésre kerül a Pálfai Pinceszer, melyen több szőlősgazda várja nyitott pincéjével a résztvevőket, hogy a borversenyen minősített borát (kizárólag érmes borokat) a vendégek megkóstolják.
Jövőképünk egy élhetőbb település megteremtése, melynek érdekében a következő 10 évben a következő fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani: