Az Interreg Duna Régió Program 2021-2027 2. pályázati felhívásának és 2. prioritásának keretében került támogatásra a „TRANSFER Danube – Integrált Monitoring Rendszer az agro-éghajlati kockázatok nyomon követésére a Duna régióban” elnevezésű projekt.
A projekt fő célja: A Duna-régió alkalmazkodóképességének és kapacitásainak erősítése az éghajlatváltozással szemben, valamint a környezeti kockázatokhoz kapcsolódó, transznacionális katasztrófakezelés összehangolása ökoszisztéma-alapú megközelítéssel.
A projekt konkrét céljai:
Megvalósítási időszak: 2025.04.01 – 2027.09.30.
A projekt teljes költségvetése: 1.842.379,96 euró. A Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. költségvetése 150.000 euró. A Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. hozzájárulása a projekthez 5% - 7.500 euró.
Partnerek:
Vezető Partner - National Meteorological Administration (Románia)
A TRANSFER Danube projekt (InTegRAted moNitoring System For agro-climatic risks within DanubE Region - Integrált Monitoring Rendszer az agro-éghajlati kockázatok nyomon követésére a Duna régióban) elnevezésű projekt hivatalosan 2025. április 1-jén indult és ezzel egy jelentős, transznacionális kezdeményezés vette kezdetét, amelynek célja a mezőgazdaság éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességének erősítése a Duna-régióban.
Az Interreg Duna Régió Program keretében, a „Zöldebb, alacsony szén-dioxid-kibocsátású Duna-régió” prioritás részeként megvalósuló projekt célja az éghajlatváltozás mezőgazdaságra gyakorolt, egyre növekvő hatásának kezelése. A projekt a szélsőséges időjárási jelenségek - mint például aszályok, árvizek és hőhullámok - kialakulóban lévő mintázatainak elemzésére összpontosít, valamint innovatív eszközök és stratégiák kidolgozására, amelyek segítik a mezőgazdasági ágazat fenntartható alkalmazkodását.
A projekt egyik legfontosabb eredménye egy dunai transznacionális e-platform kifejlesztése lesz, amely lehetővé teszi az éghajlati, vízügyi és mezőgazdasági adatok integrált elérését és hasznosítását. A platform hozzáférést biztosít térképekhez, modellekhez, bevált gyakorlatokhoz és cselekvési stratégiákhoz. Támogatja továbbá a tudásátadást és a határokon átnyúló együttműködést azáltal, hogy olyan eszközöket kínál a stakeholdereknek, melyek különösen a veszélyeztetett termesztési régiókban - így az őszi búza és kukorica vonatkozásában - segítik az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást.
A projekt a Duna-régió partnereivel közösen egy standardizált megfigyelési rendszert hoz létre a kijelölt mezőgazdasági növények állapotának követésére. Ez képezi majd az alapját a terményspecifikus vízmérlegek és hozam-előrejelzések értékelésének, erősítve a mezőgazdasági közösségek ellenálló képességét az éghajlatváltozással szemben.
A technológiai megoldások mellett a TRANSFER Danube projekt célja, hogy felhívja a politikai döntéshozók és a mezőgazdasági magánszektor figyelmét az éghajlatváltozás mezőgazdasági termelékenységre gyakorolt hosszú távú hatásaira. A projekt fő célcsoportjai közé tartoznak a helyi és regionális döntéshozók, agrárpolitikai szakértők és gazdálkodók, akik közvetlenül részesülnek a projekt eredményeiből.
A projekt ösztönzi a multidiszciplináris együttműködést és elősegíti a tudományos ismeretek szélesebb körű terjesztését, így hozzájárul ahhoz, hogy fokozza az éghajlat- és agrárkutatás hatását a Duna-régióban. A TRANSFER Danube által kifejlesztett eszközök és stratégiák nemcsak a helyi igényeket elégítik ki, hanem olyan megoldásokat kínálnak, amelyek más, hasonló éghajlati kihívásokkal küzdő európai régiók számára is alkalmazhatók.
A projekt konzorciumát 11 partner alkotja 9 országból: Horvátország, Magyarország, Németország, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Csehország, Montenegró és Ausztria. A partnerek 2025 szeptemberében Bukarestben gyűlnek össze a hivatalos nyitókonferenciára, melynek a vezető partner, a Román Nemzeti Meteorológiai Igazgatóság ad otthont.
A projekt teljes költségvetése 1.842.379,96 euró, amelyből 1.473.903,96 eurót az Európai Unió által társfinanszírozott Interreg Duna Régió program fedez (további információk a programról: https://interreg-danube.eu/).
A projekt megvalósítása 30 hónapon keresztül, 2025 áprilisától 2027 szeptemberéig tart.
Maradjon naprakész, kövessen minket: Facebook, X (Twitter), LinkedIn, és YouTube.
További információért látogasson el a projekt weboldalára: https://interreg-danube.eu/projects/TRANSFER-Danube.
Elindult a „DETOCS”, a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. INTERREG EUROPE projektje
Az Országgyűlés 2020. július 1-jén - az Országos Fejlesztési és Területfejlesztési Koncepció módosításával - létrehozta a 99 települést magába foglaló Közép-Duna Menti Kiemelt Térséget (KDMKT). A térségi együttműködés megteremtését segíti elő a 2020. augusztus 4-én megalakított Közép-Duna Menti Fejlesztési Tanács (KDMFT), és a 2020. november 23-án bejegyzett, operatív feladatokat ellátó munkaszervezete, a KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (KDMFÜ Nonprofit Kft.).
A KDMFT munkaszervezeteként a KDMFÜ Nonprofit Kft. célja, hogy a térségi gazdasági növekedést minél több (és sokszínűbb) eszközzel támogassa, valamint – a Térség adottságait és igényeit figyelembe véve – pályázati források elérését, innovatív projektek megvalósítását, illetve a működő vállalkozások további fejlődési lehetőségeit biztosítsa. A bővülő infrastrukturális kapacitások hosszabb távon történő kihasználása, a fejlesztési eredmények funkcióinak fenntartása, illetve új befektetési lehetőségek megteremtése a KDMKT területén, mind-mind hosszú távú célként jelenik meg a fejlődés szempontjából.
A fentiek alapján tehát, a KDMFÜ Nonprofit Kft. jelentős hangsúlyt fektet arra, hogy minél több közvetlen EU-s forrásból támogatott pályázati programban vehessen részt, térségi – széles - partneri kör bevonásával, a KDMKT területét érintő problémák kezelése és további sikeres nemzetközi projektek generálása érdekében.
A Fejlesztési Ügynökség 191,176 EUR támogatásban részesült az INTERREG EUROPE program által támogatott, „DEcarbonising the TOurism Industry Post Covid-19 Support” (DETOCS) program keretében, amelynek megvalósításában a szervezet konzorciumi partnerként vesz részt.
A DETOCS egy olyan interregionális együttműködés – a résztvevő országok Magyarország mellett: Bulgária, Finnország, Görögország Hollandia, Málta, Olaszország, Szlovénia –, amelynek célja a turisztikai szektor energiahatékonyságának növelése, olyan szakpolitikai eszközök és irányelvek mentén, amelyek jogi keretet, valamint új - innovatív - finanszírozási rendszereket, eszközöket, módszereket és egyéb pénzügyi ösztönzőket biztosítsanak a turizmus szén dioxid-kibocsátásának csökkentéséhez. A projekt nemzetközi együttműködésre épül, és jó gyakorlatok megosztása, regionális szakpolitikák javítása, más régiókban sikeresen alkalmazott szakpolitikák átvétele révén járul hozzá a turisztikai szektor energiafogyasztásának csökkentéséhez, ezen keresztül pedig a jelenlegi energiaválság kezeléséhez.
Ehhez szükséges az aktuális helyzet minél pontosabb megismerése, a szabályozási környezet
ellentmondásainak, problémáinak feltárása, a fejlesztési igények, kihívások azonosítása, jó példák bemutatása, különösen a szállodák, fürdőhelyek és a műemléképületek vonatkozásában.
A projekt elsődleges magyarországi célterülete tehát a Közép-Duna Menti Kiemelt Térség (KDMKT), amelynek lehatárolásáról az Országgyűlés 12/2020. (V.5.) határozata döntött. Az így definiált térség 3 vármegye (Bács-Kiskun, Fejér, Tolna) 99 településének közigazgatási területét érinti.
A DETOCS projekt keretében a résztvevő szakmai szervezetek segítségével:
A projekt szakmai vezetését Magyarországon a KDMFÜ Nonprofit Kft. látja el, érintett félként (stakeholder) pedig a Kiemelt Térségben működő és a Térség turizmusának szempontjából meghatározó turisztikai szervezetek, településvezetők, illetve turisztikai infrastruktúrát üzemeltető szervezetek vesznek részt a megvalósításban. A szakmai háttér biztosítása érdekében hazai állami intézmények, valamint szakmai érdekvédelmi és civil szervezetek is aktív részesei a projektnek.
A 2023 augusztusában létrejövő stakeholder csoport megalakításában az alábbi szereplők vesznek részt:
További információ:
www.kdmfu.hu
www.facebook.com/kdmfu/
www.linkedin.com/company/central-danube-development-agency-nonprofit-ltd
https://www.interregeurope.eu/detocs
https://www.facebook.com/people/Interreg-Europe-Detocs-Project/100092609522906/
2024. október 23-24. között vette kezdetét az Interreg Europe program támogatásával megvalósított, „DEcarbonising the TOurism Industry Post Covid-19 Support” című (röviden DETOCS) projekt negyedik interregionális kétnapos találkozója, Krétán.
A DETOCS projekt célja a gazdaság szén-dioxid-mentesítésére irányuló, hosszútávú uniós politikáknak való megfelelés, amelynek jegyében félévenként összeülnek a projektpartnerek, hogy megvitassák a regionális előrehaladást.
Az első napon a DETOCS projekt rövid bemutatásán túl, inspiráló sikertörténeteket hallgathattak a jelenlévők arról, hogy más régiókban a szén-dioxid-mentesítés megoldás javaslatok hogyan jutottak el a szakpolitikai fejlesztésekig. Ezt követően partnerek bemutatták jó gyakorlataikat. A nap zárásaként tanulmányi látogatás keretében megtekintették a Renieris Hotelt és a Hotel Halepa-t. Ezen hotelekben az energiahatékonyság, illetve a megújuló erőforrások felhasználása rendkívül jelentős.
Az összejövetel második napján a résztvevők folytatták a tanulmányi körutat és látogatást tettek további energetikai szempontból kiemelkedő szállodákba. Az úti cél Chaniától 20 km-re lévő teljesen önellátó luxus Hotel Euphoria szállodakomplexum volt, amely 344 szobájának geotermikus energiával, hőszivattyúval és napelemekkel biztosítja az energiaforrást.
A kirándulás után a karbonsemleges virtuális turizmus lehetőségeit mutatta be a holland partner, amely különösen a COVID időszakában terjedt el. Ezt követően a máltai partner a projekt keretében készítendő Joint Thematic Survay Report-ról tartott előadást. A délután folyamán a projektpartnerek megvitatták a soron következő feladatokat, valamint javaslatot tettek a " join thematic guidebook-ra".
A kétnapos találkozón Grónay Andrea, a KDMFÜ Nonprofit Kft. ügyvezetője, Kocsis Eszter Mimi, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi menedzsere, valamint stakeholderként Kígyóssy Gábor, Fejér vármegye területfejlesztési referense vett részt.
A mai napon kezdetét vette az Interreg Europe program támogatásával megvalósított, „DEcarbonising the TOurism Industry Post Covid-19 Support” című (röviden DETOCS) projekt harmadik interregionális kétnapos találkozója, Máltán Sliema városában.
Az első napon a résztvevő országok bemutatták egymásnak az Eisenhower-mátrix elemzésének eredményét és az eddigi tapasztalataikról is beszámoltak.
Az eseményen Kocsis Eszter Mimi, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi menedzsere tartott prezentációt.
A nap második felében tanulmányi látogatásokon vettek részt a jelenlévők, melynek keretén belül megtekinthették, hogy a különböző méretű szálláshelyek milyen eszközökkel igyekeznek pozitív környezeti és társadalmi hatást gyakorolni a turizmusra.
A tanulmányi látogatásokon az alábbi szálláshelyek jógyakorlatait tekinthették meg a résztvevők:
A rendezvényen a DETOCS programban résztvevő stakeholderek közül dr. Ruszinkó Ádám, a Magyar Egészségturizmus Marketing Egyesület elnöke volt jelen.
A második napon minden partner megoldásjavaslatokkal bemutatta régiója SWOT-elemzését. Ezt követően sor került az EIfI-Tech előadásra, amely iránymutatást nyújtott a jógyakorlatok azonosításáról, illetve azok kritériumairól. Továbbá szó esett a jelentési eljárásokról és a pénzügyekről, illetve a kommunikációs tevékenységekről is.
A turisztikai ágazat szén-dioxid-mentesítését célzó regionális megoldások megosztása címmel dr. Ruszinkó Ádám, a Magyar Egészségturizmus Marketing Egyesület elnöke, a DETOCS program magyaroroszági stakeholdere tartott előadást a résztvevőknek.
Végül a résztvevők megtervezték a következő Krétán megrendezésre kerülő interregionális találkozó tematikáját. Az eseményen jelen volt Kocsis Eszter Mimi, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi menedzsere is.
Máltai összefoglaló a linkre kattintva letölthető: Málta
A mai napon kezdetét vette az Interreg Europe program támogatásával megvalósított, „DEcarbonising the TOurism Industry Post Covid-19 Support” című (röviden DETOCS) projekt kétnapos interregionális találkozója, a finnországi Seinäjokiban.
Az első napon a résztvevő országok bemutatták egymásnak az elkészült SWOT-analízisüket a projekt témájához kapcsolódóan, ezt követően finnországi jógyakorlatokat ismerhettek meg.
Az eseményen Kocsis Eszter Mimi, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi menedzsere tartott prezentációt.
A rendezvényen a DETOCS programban résztvevő stakeholderek közül Schäffer Tamás, a Kőrösszolg Nonprofit Kft. ügyvezetője és Dajka Adrienne, a Kőrösszolg Nonprofit Kft. építész munkatársa volt jelen.A kétnapos interregionális találkozójának második napján a helyszíni bejáráson túl a résztvevők megbeszélték a várható jövőbeni lépéseket és feladatokat, továbbá előkészítették a következő DETOCS találkozót, amelyre 2024. május 15-16-án, Máltán kerül sor.
A szakmai napon Kocsis Eszter Mimi, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi menedzsere vett részt.
A projekt célja, hogy a résztvevő országok közötti tudásmegosztás révén növelje a turisztikai szektor energiahatékonyságát.
Ügynökségünk képviseletében Magyarország mellett számos ország vesz részt a DETOCS projektben Európa turisztikailag meghatározó régióiból: Görögország, Málta, Olaszország, Finnország, Bulgária és Hollandia.
A projektindító találkozóra a házigazda Szlovénia legrégebbi városában, Ptujban került sor. Az eseményen a KDMFÜ-t Kocsis Eszter nemzetközi projektmenedzser képviselte.
Kenesei Réka, szenior nemzetközi projektmenedzser
E-mail: kenesei.reka@kdmfu.hu