A KDMFÜ Nonprofit Kft. 2024. november 6-án a „A Duna összeköt” – fenntartható gazdasági kapcsolatok kialakítása a Felvidéktől a Közép-Duna mentéig című projekt keretén belül workshopokkal egybekötött EXPO-t szervezett.
A Közép-Duna Menti Fejlesztési Tanács (KDMFT) munkaszervezeteként működő Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (KDMFÜ Nonprofit Kft.) az INTERREG Magyarország-Szlovákia Program Kisprojekt Alapjának keretében megvalósuló „DanubeConnects” („A Duna összeköt” – fenntartható gazdasági kapcsolatok kialakítása a Felvidéktől a Közép-Duna mentéig) című projekt (HUSK/SPF/2301/3.2/205) kedvezményezettjeként egynapos szakmai workshopot szervezett, Budapesten.
A megvalósításban szakmai partnerünk a Szlovákiai Magyar Vállalkozók Szövetsége (SZMVSZ), amely jelenleg közel 1000 magyar vállalkozó hosszútávú együttműködését biztosítja.
A projekt céljai az alábbiak:
- fenntartható gazdasági kapcsolatok erősítése a Duna mentén, a szlovák és magyar határ mindkét oldalán;
- a Közép-Duna Menti Kiemelt Térség bekapcsolása a külpiaci folyamatokba, valamint a fővárosi gazdasági erőtér vonzáskörzetébe;
- kulcstémák áttekintése, naprakész információk megosztása a vállalkozásokkal, hazai és külföldi jógyakorlatok bemutatásán keresztül, hiteles szereplők bevonásával;
- az SZMVSZ, mint jógyakorlat megismerése és adaptációs lehetőségek vizsgálata Pest vármegyében és a Közép-Duna Menti Kiemelt Térségben.
A stratégiai együttműködés keretében megvalósult szakmai konferencia programját Szabó Anita, osztályvezető asszony (Nemzeti Fejlesztési Központ, Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Főigazgatóság, Nemzetközi és Klaszter Osztály), valamint Harsányi Mónika, a BKIK Nemzetközi projektirodájának vezetője nyitott meg, hangsúlyozva az együttműködés, tudásmegosztás és bizalomépítés fontosságát a szektorok közötti együttműködések esetében.
Az SZMVSZ képviseletében Iván Tamás, elnök, valamint Marcinkó Adrián, elnökségi tag részvételével, Haász Zoltán (DDRIÜ Nonprofit Kft.) moderációjával megvalósult kerekasztal-beszélgetés során el Sándor-Majoros Zsuzsanna, a KDMFÜ Nonprofit Kft. szakmai igazgatója kiemelte, hogy a három vármegye 99 településének fenntartható fejlődését segítő Ügynökség az általa generált komplex programok legfontosabb egységének a településeket tekinti, melyeket megszólítva a pozitív környezeti, társadalmi és gazdasági hatásgenerálás érdekében 2025-ben olyan – innovatív – programot indít el, amely egyaránt szól településvezetőknek, piaci szereplőknek, valamint civil és nonprofit szervezeteknek, ill. informális közösségeknek. Természetesen a szakmai workshopok tervezése során valamennyi célcsoport igényei figyelembevételre kerülnek, beépülnek a tematikába.
A panelbeszélgetést követően Iván Tamás (SZMVSZ, elnök) és Grónay Andrea (KDMFÜ Nonprofit Kft., ügyvezető) hosszútávú együttműködési megállapodást írt alá, ünnepélyes keretek között, formalizálva a jövőbeni kooperációt.
Ügyvezető asszony előadásában részletesen bemutatta a Közép-Duna Menti Kiemelt Térség intézményrendszerének legfontosabb tevékenységeit, programjait, eredményeit és jövőbeni célkitűzéseit. A prezentáció a 2025-ben elindítandó KDMKT Vándor Akadémia bemutatásával zárult, mely az Élhető Települések Országos Szövetségével együttműködésben valósul meg, összesen 6 helyszínen. Az első 3 eseménynek Kalocsa, Tamási és Kiskőrös ad otthont.
AZ ÉTOSZ képviseletében – melynek a KDMFÜ Nonprofit Kft. szakmai szervezetként alapító tagja dr. Bartuszek Lilla Judit (alapító elnök) bemutatta a Szövetség tevékenységének legfontosabb fókuszterületeit, és érintettjeit, továbbá a KDMFÜ Nonprofit Kft.-vel kialakított stratégiai partnerség sarokpontjait.
A szakmai rendezvény keretében az alábbi 4 tematikus workshopot valósítottuk meg a felvidéki, Pest vármegyei és kiemelt térségi szereplők számára releváns, inspiráló témák körbejárásával, a kerekasztal-beszélgetésben meghívott szakértőinkkel együttműködésben.
1.) A jelen gyermekei a jövő munkavállalói: pályaorientáció támogatása életút-támogató szolgálat felállításával, az utánpótlás-nevelés szolgálatában, térségi és európai uniós szinten (jógyakorlatok, működő modellek)
Az első workshopunk kerekasztal-beszélgetése során a pályaorientáció (életút-támogató szolgálat) szerepéről, fontosságáról, a foglalkoztatás eredményességében betöltött szerepéről, valamint a munkaerőpiac kihívásairól, ill. a településfejlesztésről hallhattak információkat a résztvevők. A műhelymunka keretében az új megközelítések ismertetésén túl, a témakör kapcsán a közreműködők legjobb gyakorlatainak megosztására és a megvalósítási lehetőségek megvitatására is sor került.
Résztvevők:
- Zöld-Nagy Viktória, Nemzetgazdasági Minisztérium, munkaerőpiacért, munkavédelemért és foglalkoztatás-felügyeletért felelős helyettes államtitkár
- Halász Tímea, Székesfehérvári Szakképzési Centrum, pályaorientációs és kreatív osztályvezető
- Fürész István, Székesfehérvári Szakképzési Centrum, pályaorientációs szakértő
- Horváth Tamás, Káptalantóti alpolgármestere, a Digitális Falu Program munkaerő-piaci modul („Career Village”): okos munkaerőpiaci megoldások kistelepüléseken program szakértője
Moderátor: Marekné dr. Pintér Aranka, Medeia Kft., szakmai vezető
2.) Diverzitás a munkahelyen: esélyegyenlőség, méltányosság vagy üzleti érdek?
A második interaktív műhelymunka elsősorban a generációk közötti – szervezeten belüli – együttműködés kihívásairól és inspiráló jógyakorlatairól szólt, vállalati (tapasztalati) szakértők bevonásával, sokszínű résztvevői körrel. A kerekasztal-beszélgetés során szó volt a generációk találkozásáról a munkahelyeken, valamint a munkaerő-piaci tapasztalatokról a Z és X generáció szemszögéből (is).
„Mára odáig jutottunk, hogy a legfiatalabb és a legidősebb munkavállalók közötti korkülönbség akár az 50 évet is elérheti. Hogyan lehet(ne) egy csoportból csapatot kovácsolni?” kérdésre is választ kaphattak a workshopon résztvevők. Továbbá a műhelymunka során az esélyegyenlőségi helyzetképről, a megváltozott munkaképességűek lehetőségeiről, kihívásairól, többek között a munkaerő piacra lépő SNI problémás fiatalokról, továbbá a női munkavállalók bértranszparencia kérdéséről is hallhattak információt a hallgatók, illetve bemutathatták saját álláspontjukat, megoszthatták tapasztalataikat.
A workshop keretében az új megközelítések ismertetésén túl, a témakör kapcsán a közreműködők legjobb gyakorlatainak megosztására és a megvalósítási lehetőségek megvitatására is sor került.
Résztvevők:
- Bócsi Rita, Munkáltatók Esélyegyenlőségi Fórumának koordinátora
- Fülöp Péter, Meló-Diák észak-dunántúli régióvezetője
- Koskovics Éva, közgazdász, coach, tréner, civil aktivista
- Lakó-Tóth Edit, KDMFÜ Nonprofit Kft., vezető projektmenedzser/CédrusNet Egyesület, elnök
- Somogyi Mária, Soma Optimus Kft. ügyvezetője, felnőttképzési szakértő
Moderátor: Moderátor: Kövesd Andrea, Trebag Kft., ügyvezető
3.) Átlépés a CSR-ból az ESG világába: mit jelent ez a KKV-k és nagyvállalatok számára az Európai Unióban, illetve hazánkban? Hol tartunk most? Milyen feladatok várnak ránk az uniós elvárások, jógyakorlatok tükrében?
A harmadik workshop panelbeszélgetésének keretében a felkért szakértők felvázolták az ESG-szabályozáshoz kapcsolódó jelenlegi helyzetképet (Szlovákia és Magyarország viszonylatában), továbbá bemutatkozott a szektorok közötti együttműködésre épülő, fenntarthatóságot támogató „Bridge to Benefits” Mesterkurzus is.
Résztvevők:
- Boros Csilla Tea, OkosHACCP Kft., alapító, szakértő
- Schmelcz Gézáné, Kemence Egyesület, elnök
- Szilvási Ramóna, Hartmann Hungary Kft., HR Manager
- Veisz Ákos, BDO Magyarország ESG Tanácsadó Kft., Ügyvezető, partner
- Viola Melinda, Violinda Design, alapító
Moderátor: Harsányi Mónika, BKIK, Nemzetközi projektiroda vezetője
4.) A sikeres, fenntartható és felelős beszállítóvá válás támogatása: társadalmi vállalkozások megjelenése az önkormányzati és vállalati értékláncban
A workshop az egyik legsokszínűbb témát dolgozta fel, amelynek keretében felelős és fenntartható beszerzési gyakorlatokat ismerhettek meg a résztvevők, inspiráló tapasztalati szakértők tudásmegosztásával egybekötve, helyi és országos viszonylatban egyaránt. A panel fókuszában a társadalmi vállalkozások fogalmának és finanszírozási lehetőségeinek megvitatása, valamint az általuk generált pozitív társadalmi és környezeti hatás azonosítása állt.
Résztvevők:
- Buzás Zsuzsanna, Collab Mentoring, mentor
- Szabadkai Andrea, Kislépték Egyesület, szakértő
- Szebeni Dávid, Településfejlesztési Szövetség, elnök
Moderátor: Jakab Áron, Fruit of Care Nonprofit Kft., ügyvezető
A teljes nap kísérőprogramjaként EXPO-t is szerveztünk, a helyszínen kitelepülő vállalkozások részvételével, amelyek saját termékeiket és/vagy szolgáltatásaikat mutatták be az érdeklődőknek.
Résztvevő vállalkozások:
- Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara
- Collab Mentoring
- Daru Déli Dűlő
- Északi Szomszédok Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezet
- ÉTOSZ
- FRUIT of CARE Nonprofit Kft.
- KDMFÜ Nonprofit Kft.
- Keceli Aszalva jó
- Lollipop Reklám
- MELÓ-DIÁK Észak-Dunántúl Iskolaszövetkezet
- Mozgássérült, Kézműves és Kulturális Egyesület
- OkosHACCP Kft.
- Resysten Hungary Kft.
- SHS Solution
- Sikeres Bácskáért Egyesület
- TREBAG Kft.
Valamennyi szakértőnek és kiállítónak ezúton is köszönjük, hogy jelenlétükkel növelték szakmai napunk nívóját és hozzájárultak annak eredményességéhez, sikerességéhez.
A rendezvény helyszínének biztosítását köszönjük Partnerünknek, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarának.
Bővebb információ a „A Duna összeköt” – fenntartható gazdasági kapcsolatok kialakítása a Felvidéktől a Közép-Duna mentéig programról: https://kdmfu.hu/a-duna-osszekot/
„A Duna összeköt” – fenntartható gazdasági kapcsolatok kialakítása a Felvidéktől a Közép-Duna mentéig projekt akronim.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Interreg Magyarország-Szlovákia Program Kisprojekt Alapja támogatásával valósult meg.
A projekt európai uniós támogatásának összege: 16 518,75 euró.
Bővebb információ a Kisprojekt Alap Programról: www. spf-west.eu