A KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (KDMFÜ Nonprofit Kft.) 2022 tavaszán - partneri szerepvállalással – 10 további nemzetközi szervezettel közösen benyújtott, rövid nevén: BIOWIND pályázat az Interreg Europe Program keretében pozitív elbírálásban részesült, amelynek következtében 2023. január 1-jén elkezdődött a projektmegvalósítási időszak.
A KDMFÜ Nonprofit Kft. a jogszabályi előírásoknak megfelelően az elmúlt időszakban elkészítette a Kiemelt Térség fejlesztését megalapozó Helyzetelemzést, továbbá a Térség Fejlesztési Koncepcióját (2021-2035), valamint Stratégiai és Operatív Programját (2021-2027). A fejlesztési dokumentumok kiegészítéseként elkészült Nemzetközi stratégia azt a víziót tartja szem előtt, hogy az Ügynökség az Európai Unió 2021-2027-es költségvetési időszakának végére a Közép-Duna Menti Kiemelt Térség egyik legeredményesebb pályázójává váljon.
A BIOWIND egy integrált szélenergia-tervezési koncepciót foglal magába, amely kiterjed az "Éghajlat-biológiai diverzitás és társadalmi vélemény" dimenziójára, a társadalmi elfogadottság erősítése és a szélenergia-felhasználás fenntartható bővülésének biztosítása érdekében. A partnerek szélenergia és biodiverzitás konvergenciájának megteremtése a cél, a projekt párbeszédet szorgalmaz a civil társadalommal, valamint együttműködést kezdeményez a szélenergia-ágazat helyi képviselőivel.
Figyelembe véve, hogy a szélenergia-hasznosítás elterjedésének hazánk földrajzi adottságai kevésbé kedveztek– mivel Magyarország medence jellegű földrajzi fekvéséből következik, hogy állandó irányú, tartamú és erősségű szél nincs–, illetve a szélerőmű parkok telepítési lehetőségeit a szélviszonyokon túl nagymértékben befolyásolhatják a helyi domborzati viszonyok, továbbá számolni kell a szigorú természetvédelmi korlátozó előírásokkal is, a projekt megvalósítása révén a KDMFÜ Nonprofit Kft. a projektben vállaltaknak megfelelően a nemzetközi jógyakorlatokat, valamint a szerzett tapasztalatokat hivatott megosztani a Kiemelt Térségén belül, felvállalva a lakossági és szakértői szemléletformáláshoz kapcsolódó feladatokat is.
Projekt címe: Increasing social acceptance for wind energy in EU regions through environmental and community based planning
Projekt rövid neve: BIOWIND
Projekt időtartama: 2023. március – 2027. június
EU támogatás összege: 1,57 M EUR
Projektben résztvevő partnerek: Region of Western Greece (LP), Regional Council of South Ostrobothnia, Zemgale Planning Region, Northern and Western Regional Assembly, University of Patras, Province of Flemish Brabant, KDMFÜ Nonprofit Kft., Marshal Office of Świętokrzyskie Region, Autonomous Community of the Region of Murcia - General Directorate of the Natural Environment, Asturias Energy Foundation, The Hellenic Society for the Promotion of Research and Development Methodologies (PROMEA).
Weboldal: https://www.interregeurope.eu/biowind
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100094138330155
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/biowindeu/
Sikeres Biowind workshop Tamásiban
Tamási, 2025. június 3. – A Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. (KDMFÜ Nonprofit Kft.) a nemzetközi BIOWIND pályázat keretében szakmai workshopot szervezett Tamásiban.
A rendezvény célja, hogy a Közép-Duna Menti Kiemelt Térség 99 települése számára gyakorlati megoldásokat nyújtson az energiaátmenethez kapcsolódó kihívások kezelésére. A résztvevők nemcsak inspiráló előadásokat hallgathattak meg, hanem aktívan bekapcsolódhattak a helyi akciótervek kidolgozásába is.
A workshopot Grónay Andrea, a KDMFÜ Nonprofit Kft. ügyvezetője nyitotta meg. A szakmai program keretében neves előadók osztották meg tapasztalataikat és jógyakorlataikat a megújuló energia kiemelten a szélenergia az energiatárolás, energiaközösségek és egyéb az energiahatékonyságot érintő tématerületek terén.
Az előadások során bemutatásra kerültek az együttműködésen alapuló, térségi szintű energetikai fejlesztések legjobb hazai és uniós példái.
A programot interaktív műhelymunka zárta, ahol az önkormányzati, civil és vállalati résztvevők közösen gondolkodhattak a térségi és települési szintű energetikai együttműködések lehetőségein. A cél az volt, hogy a résztvevők kézzel fogható eszközöket és inspirációt kapjanak saját fenntartható energetikai akcióterveik kidolgozásához.
További információ:
www.kdmfu.hu
www.facebook.com/kdmfu
www.linkedin.com/company/central-danube-development-agency-nonprofit-ltd
www.interregeurope.eu/biowind
Letöltéshez kattintson a linkre: Sajtóközlemény_Biowind_20250603
A szélenergia társadalmi elfogadottságának növelése az EU régióiban
BIOWIND projekt: A közösségi energiamegoldások és szakpolitikai változások előmozdítása
A BIOWIND projekt célja, hogy elősegítse a szélenergia társadalmi elfogadottságát Európában, különös tekintettel a közösségalapú energiamodellekre és a fenntartható szakpolitikai megoldásokra. A projekt negyedik fázisa során kiemelt figyelmet kapott a közösségi részvétel, a szakpolitikai ajánlások kidolgozása, valamint a szélerőművek környezeti és társadalmi hatásainak vizsgálata.
Nemzetközi projektértekezlet Budapesten
A BIOWIND konzorcium 2024 decemberében Budapesten tartotta negyedik projektértekezletét, amelyen minden partner részt vett. A találkozón a projekt előrehaladásáról, a szakpolitikai eszközök fejlesztéséről és a következő határidőkről egyeztettek. Kiemelt téma volt a szakpolitikai felülvizsgálati folyamat, amely a projekt alapfázisának végére készül el.
Workshop az energiaplatformokról és közösségi részvételről
2024.december 4-én Budapesten megrendezésre került az „Energiaközösségek: a lakossági elfogadás és részvétel előmozdítása” című workshop, amelyet az Interreg Europe Policy Learning Platform szervezett. A rendezvényen öt Interreg Europe projekt (REC4EU, Leeway, SIreNERGY, ShareRES és BIOWIND) képviselői vettek részt.
Az energiaplatformok és közösségi kezdeményezések kulcsszerepet játszanak a karbonsemleges gazdaság felé való átmenetben, ezért a találkozón olyan megoldásokat vitattak meg, amelyek a lakossági elfogadás növelésére, a közösségi energiatermelés és -fogyasztás ösztönzésére, valamint a fenntartható energiapiac kialakítására irányulnak. A workshop résztvevői nemzetközi jó gyakorlatokat ismerhettek meg Katalóniából, Görögországból és Írországból, amelyek hozzájárulhatnak a szélenergia-közösségek sikeréhez.
Szakpolitikai ajánlások a fenntartható szélenergia-fejlesztéshez
A projekt negyedik fázisában több szakpolitikai ajánlás készült, amelyek célja a szélturbinák leszerelésének fenntartható megközelítése, a lakossági részvétel erősítése a szélerőművek tervezésében és a biodiverzitás megőrzése a szélenergia-projektekben.
Kiemelt témák:
BIOWIND projekt bemutatkozása európai szakmai eseményeken
A projekt partnerei több jelentős szakmai eseményen mutatták be a BIOWIND kezdeményezést. Az Asztúriai Energia Alapítvány (FAEN) részt vett a North Renewables Congress 2024 rendezvényen, ahol a szélenergia-projektek társadalmi elfogadottságának és az adminisztratív eljárások egyszerűsítésének kihívásairól tartott előadást.
A Northern and Western Region Assembly (NWRA) képviselője az Association of Irish Regions Training (AIR) szemináriumán mutatta be a BIOWIND projektet, amely az ír régiók szerepét vizsgálta a fenntartható energiafejlesztés előmozdításában.
A szakpolitikai felülvizsgálati folyamat és következő lépések
A projekt egyik legfontosabb mérföldköve a szakpolitikai felülvizsgálati folyamat, amelyet a Murciai Régió Autonóm Közössége (CARM) koordinál. A felülvizsgálati útmutató alapján egy munkacsoport jött létre, amely a szakpolitikai változások hatását értékeli. Az ajánlások öt fő területre összpontosítanak:
A következő szemeszterben:
Kapcsolat és további információk
A BIOWIND projektről és legfrissebb fejleményeiről bővebb információ elérhető a következő platformokon:
Weboldal: https://www.interregeurope.eu/biowind
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100094138330155
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCgJ18keuwkQo-h7Cy3XcHlg
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/biowindeu/posts/?feedView=all
A BIOWIND projekt az Interreg Europe Program támogatásával valósul meg, és célja a fenntartható szélenergia fejlesztése az európai régiókban, a társadalmi elfogadottság növelése és a közösségek aktív bevonása révén.
Letöltéshez kattintson a linkre: Sajtóközlemény_Biowind_20250320
A szélenergia társadalmi elfogadottságának növelése az EU régióiban
BIOWIND projekt: Új eredmények és nemzetközi együttműködések a fenntartható szélenergia fejlesztéséért
A BIOWIND projekt célja, hogy elősegítse a szélenergia társadalmi elfogadottságát Európa-szerte, környezetbarát és közösségközpontú tervezési megközelítések révén. A projekt partnerei a közelmúltban számos jelentős eseményen vettek részt, amelyek hozzájárultak a fenntartható szélenergia-politikák és stratégiák fejlesztéséhez.
Regionális stakeholderek találkozói – közösségi részvétel a középpontban
A BIOWIND partnerei a harmadik félév során megszervezték harmadik regionális stakeholder találkozóikat, ahol a projekt eredményeit és a szélerőművek társadalmi támogatásának növelését célzó megoldásokat vitatták meg. A találkozókon bemutatták a projekt online platformját, valamint a társadalmi konzultáció mechanizmusait. A rendezvényeken szakértői konzultációk és szélerőműpark-látogatások is helyet kaptak, amelyek elősegítették a gyakorlati tapasztalatcserét.
Interregionális együttműködések a fenntartható szélenergia fejlesztéséért
A projekt keretében két kiemelt nemzetközi műhelymunkára is sor került:
Nemzetközi együttműködés és bővülő konzorcium
A projekt fontos mérföldköve, hogy a Triple A (Active Alliance for Albania) szervezet Discovery Partnerként csatlakozott a BIOWIND konzorciumhoz. Ez a bővítés lehetővé teszi, hogy az albán partner aktívan részt vegyen a projekt tapasztalatcseréiben, valamint fejlessze munkatársai szakmai kapacitásait.
A projekt hatása és további lépések
A BIOWIND projekt eddigi eredményei közé tartozik:
A következő időszakban a BIOWIND partnerei tovább folytatják az együttműködést, szakértői értékeléseket végeznek a szakpolitikai fejlesztések érdekében, és kidolgozzák a kísérleti megvalósítás ütemtervét. A 4. Projektirányító Ülésre 2025. február 11-én Magyarországon kerül sor.
Kapcsolat és további információk
A BIOWIND projektről és legfrissebb fejleményeiről bővebb információ elérhető a következő platformokon:
Weboldal: https://www.interregeurope.eu/biowind
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100094138330155
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCgJ18keuwkQo-h7Cy3XcHlg
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/biowindeu/posts/?feedView=all
A BIOWIND projekt az Interreg Europe Program támogatásával valósul meg, és célja a fenntartható szélenergia fejlesztése az európai régiókban, a társadalmi elfogadottság növelése és a közösségek aktív bevonása révén.
Letöltéshez kattintson a linkre: Sajtóközlemény_Biowind_20241106
2024. február 13-án került sor a BIOWIND – „Increasing social acceptance for wind energy in EU regions through environmental and community based planning” projekt második stakeholder találkozójára.
A Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. 2022. tavaszán – partneri szerepvállalással – 11 nemzetközti szervezettel közösen benyújtott, rövid nevén: BIOWIND pályázata az Interreg Europe Program keretében pozitív elbírálásban részesült. Ennek következtében 2023. március 1-jén elkezdődött a projektmegvalósítás időszaka, amelynek keretében sor került a második stakeholder találkozóra, Rácalmáson, a Jankovich Hotelben.
A projekt megvalósítása révén a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. a projektben vállaltaknak megfelelően a nemzetközi jógyakorlatokat, ill. a megvalósítás során szerzett tapasztalatokat hivatott megosztani a Kiemelt Térségén belül, felvállalva a lakossági és szakértői szemléletformáláshoz kapcsolódó feladatokat is. A partnerség rendszeres időközönként találkozókat szervez az érdekelt felekkel, a célból, hogy a kulcsfontosságú szereplőket bevonja a regionális tapasztalatcserébe és tanulási folyamatba.
A második szakértői műhelymunka résztvevőit Grónay Andrea, a KDMFÜ Nonprofit Kft. ügyvezetője köszöntötte, beszédében kiemelte, hogy megállapodás született a magyarországi szélerőmű szabályok átalakításáról az Európai Bizottsággal. Mivel Magyarországon jelenleg 324,9 MW szélerőművi kapacitás van, ennek fokozása érdekében a kormány a magyar helyreállítási programból szélturbinák telepítésére is kért támogatást. Magyarország területének 11%-a potenciálisan alkalmas szélturbinák telepítésére – húzta alá az ügyvezető. Köszöntőjében felvázolta, ha a megújuló energiák vonatkozásában nagyobb mozgástér lesz hazánkban, a Közép-Duna Menti Kiemelt Térségben is nagyobb hangsúlyt kaphat a szélenergia. Ez a folyamat pedig a jövőben az energiaközösségek létrehozásával, illetve a megújuló energiák helyben történő telepítésével és felhasználásával folytatható.
Ezt követően Fekete Inez, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi és kiemelt projektmenedzsere mutatta be a BIOWIND projektet, illetve ismertette az eddigi eredményeket, kitérve az írországi interregionális workshop tapasztalataira is.
A találkozó legfontosabb szakmai programpontjának keretében dr. habil. Munkácsy Béla, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, Természettudományi Kar, Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense adott áttekintést a magyaroroszági villamosenergia-termelés forrásszerkezetéről, majd bemutatta az ország aktuális szélenergia helyzetét, továbbá kitért a megújuló energiaforrások fenntartható használatára is. Végezetül bemutatta a RENewLand projektet, amelynek 26 hónapos megvalósítási időszaka alatt célja az aktív szemléletformálás és egy szakpolitikai javaslatcsomag elkészítése az érintett felek és döntéshozók széleskörű bevonásával – tudományágakon átívelő többdimenziós megközelítéssel –, kiemelt cél továbbá a legkorszerűbb térinformatikai módszerek felhasználásával meghatározni azokat a területeket, ahol a nap- és szélenergia hasznosítása teljes mértékben összeegyeztethető a természeti és társadalmi fenntarthatósággal.
A találkozó zárásaként kerekasztal-beszélgetésre került sor a találkozó résztvevőivel, ahol a jelenlévők áttekintették
Az Ügynökség a projekt sikeres megvalósításához kívánja felhasználni a stakeholder találkozókon elhangzott felvetéseket és megjegyzéseket, emellett pedig minden alkalom kiváló alapot teremt arra, hogy a projekt keretében megvalósuló programokat, létrehozott eredménytermékeket minél inkább a térségi (ill. hazai) lehetőségekre és igényekre szabhassa.
További információ:
www.kdmfu.hu
www.facebook.com/kdmfu
www.linkedin.com/company/central-danube-development-agency-nonprofit-ltd
www.interregeurope.eu/biowind
Letöltéshez kattintson a linkre: Sajtóközlemény_Biowind_20240213
A mai napon került megrendezésre a BIOWIND projekt 5. nemzetközi találkozója az Interkulturális Párbeszéd Múzeumában, Kielcébnen, Lengyelországban.
A BIOWIND projekt célja a szélerőművek társadalmi elfogadottságának növelése az EU régióiban – környezeti szempontok és közösségi tervezés révén. A mostani találkozón szakmai előadások, szakpolitikai egyeztetések és workshopok segítették a résztvevő partnerek közös munkáját.
A találkozó fókuszában az alábbi tématerületek álltak:
A nap zárásaként közös vacsora és városnézés zárta a tartalmas eseményt.
Az eseményen Kocsis Eszter Mimi, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi menedzsere vett részt.
A Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. (KDMFÜ Nonprofit Kft.) a nemzetközi BIOWIND pályázat keretében szakmai workshopot szervezett Tamásiban.
A rendezvény célja, hogy a Közép-Duna Menti Kiemelt Térség 99 települése számára gyakorlati megoldásokat nyújtson az energiaátmenethez kapcsolódó kihívások kezelésére. A résztvevők nemcsak inspiráló előadásokat hallgathattak meg, hanem aktívan bekapcsolódhattak a helyi akciótervek kidolgozásába is.
A workshopot Grónay Andrea, a KDMFÜ Nonprofit Kft. ügyvezetője nyitotta meg. A szakmai program keretében neves előadók osztották meg tapasztalataikat és jógyakorlataikat a megújuló energia kiemelten a szélenergia az energiatárolás, energiaközösségek és egyéb az energiahatékonyságot érintő tématerületek terén.
Az előadások során bemutatásra kerültek az együttműködésen alapuló, térségi szintű energetikai fejlesztések legjobb hazai és uniós példái.
A programot interaktív műhelymunka zárta, ahol az önkormányzati, civil és vállalati résztvevők közösen gondolkodhattak a térségi és települési szintű energetikai együttműködések lehetőségein. A cél az volt, hogy a résztvevők kézzel fogható eszközöket és inspirációt kapjanak saját fenntartható energetikai akcióterveik kidolgozásához.
A szakmai nap szervezője és lebonyolítója Kocsis Eszter Mimi, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi projektmenedzsere volt.
2025. február 11-én került megrendezésre a 4. BIOWIND projekt találkozó, Budapesten, ahol a résztvevők a projekt előrehaladásáról, a szakpolitikai eszközök fejlesztéséről és a fenntarthatósági stratégiákról egyeztettek.
A találkozó főbb témái:
A szakmai programot egy közös városnézés és vacsora zárta, lehetőséget teremtve a további eszmecserére és kapcsolatépítésre.
A szakmai nap szervezője és lebonyolítója Fekete Inez, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi és kiemelt projektmenedzsere volt.
2024. február 13-án került megrendezésre a BIOWIND – „Increasing social acceptance for wind energy in EU regions through environmental and community based planning” projekt második stakeholder találkozója a Jankovich Hotelben, Rácalmáson.
A szakértői műhelymunka résztvevőit Grónay Andrea, a KDMFÜ Nonprofit Kft. ügyvezetője köszöntötte. Majd Fekete Inez, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi és kiemelt projektmenedzsere mutatta be a BIOWIND projektet, illetve ismertette az eddigi eredményeket, kitérve az írországi interregionális workshopon szerzett tapasztalatokra is.
Ezt követően dr. habil. Munkácsy Béla, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, Természettudományi Kar, Környezet- és Tájföldrajzi Tanszék tanszékvezető/egyetemi docense adott áttekintést a szélenergia aktuális helyzetéről Magyarországon, továbbá kitért a megújuló energiaforrások fenntartható használatára. Végezetül pedig bemutatta a RENewLand projektet.
A találkozó zárásaként kerekasztal-beszélgetésre került sor a találkozó résztvevőivel, ahol a jelenlévők áttekintették
🔹 a megújuló energiák és szélerőművek fejlesztésével kapcsolatos szabályok aktuális helyzetét (tekintettel a változásokra),
🔹 a Magyarországon jelenleg üzemben lévő szélturbinák helyzetét,
🔹 a megújuló energiák hazai hasznosításával kapcsolatos nézeteket, energiatárolással kapcsolatos lehetőségeket,
🔹 az energiaközösségek jelenlegi helyzetét, különös tekintettel a Közép-Duna Menti Kiemelt Térségre, továbbá
🔹 a napenergia és a szélenergia együttes hasznosításának lehetőségét.
A BIOWIND projekt keretében a héten Sligoban 2 napos interregionális workshopon vettek részt a projektpartnerek a Northern and Western Regional Assembly szervezésében. A találkozó célja az volt, hogy a BIOWIND-partnerek és a Stakeholderek megértsék a nyilvánosság részvételének az energiaátalakításban betöltött döntő szerepét, és megosszák egymással a legjobb gyakorlatokat, valamint megvizsgálják, hogyan lehet a közösségi részvételi intézkedéseket beépíteni a magánprojektekbe.
A workshop tematikája egy háttértanulmányra épült, amely a közösségi részvétel előmozdításának módjára vonatkozó vezérelveket tartalmazta, mint például a közösség bevonását a szélenergiaprojekt különböző fázisaiban (tervezés, engedélyezés, környezetvédelmi felügyelet).
Az interregionális workshopon Fekete Inez nemzetközi és kiemelt projektmenedzser vett részt a KDMFÜ Nonprofit Kft. képviseletében.
A mai napon megrendezésre került az „Increasing social acceptance for wind energy in EU regions through environmental and community based planning” című (röviden BIOWIND) projekt keretében létrejövő érintetti (stakeholder) csoport első találkozója, a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. budapesti irodájában.
A workshop-ot Grónay Andrea, a KDMFÜ Nonprofit Kft. ügyvezetője nyitotta meg.
Fekete Inez, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi és kiemelt projektmenedzsere által tartott előadás biztosította, hogy a kulcsszereplők a BIOWIND projekttel, és annak célkitűzéseivel, illetve tervezett (jövőbeni) tevékenységeivel kapcsolatos ismeretekhez jussanak.
A résztvevők bevonásával megvalósuló, Fekete Inez által moderált kerekasztal-beszélgetés során a workshop-on megosztott ismeretek, tapasztalatok és elvárások cseréje nagyban hozzájárul a projekt megvalósításához, ezen keresztül pedig a Közép-Duna Menti Kiemelt Térség fejlesztéséhez.
A projekt céljainak megvalósítása érdekében a KDMFÜ Nonprofit Kft. rendszeres időközönként (félévente egy alkalommal) találkozókat szervez az érdekelt felekkel, annak érdekében, hogy a kulcsfontosságú szereplőket bevonja a regionális tapasztalatcserébe és tanulási folyamatba.
A szakmai tanulmány letöltéséhez kattintson a linkre: Egy szélcsendes új élet – szélenergia a hulladékgazdálkodás tükrében
A szakmai tanulmány letöltéséhez kattintson a linkre: Közösségi szélenergia
A szakmai tanulmány letöltéséhez kattintson a linkre: Változó szélirány - a szélenergia változó társadalmi megítélése
A brosúra letöltéséhez kattintson a linkre: Biowind brosúra
Kocsis Eszter Mimi, nemzetközi projektmenedzser
E-mail: kocsis.eszter@kdmfu.hu