Részletes leírás
Partnerek
Sajtóközlemények
Projekttalálkozók
Szakmai anyagok
Kapcsolat

„Increasing social acceptance for wind energy in EU regions through environmental and community based planning” - Biowind projekt

A KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (KDMFÜ Nonprofit Kft.) 2022 tavaszán - partneri szerepvállalással – 10 további nemzetközi szervezettel közösen benyújtott, rövid nevén: BIOWIND pályázat az Interreg Europe Program keretében pozitív elbírálásban részesült, amelynek következtében 2023. január 1-jén elkezdődött a projektmegvalósítási időszak.

A KDMFÜ Nonprofit Kft. a jogszabályi előírásoknak megfelelően az elmúlt időszakban elkészítette a Kiemelt Térség fejlesztését megalapozó Helyzetelemzést, továbbá a Térség Fejlesztési Koncepcióját (2021-2035), valamint Stratégiai és Operatív Programját (2021-2027). A fejlesztési dokumentumok kiegészítéseként elkészült Nemzetközi stratégia azt a víziót tartja szem előtt, hogy az Ügynökség az Európai Unió 2021-2027-es költségvetési időszakának végére a Közép-Duna Menti Kiemelt Térség egyik legeredményesebb pályázójává váljon.

A BIOWIND egy integrált szélenergia-tervezési koncepciót foglal magába, amely kiterjed az "Éghajlat-biológiai diverzitás és társadalmi vélemény" dimenziójára, a társadalmi elfogadottság erősítése és a szélenergia-felhasználás fenntartható bővülésének biztosítása érdekében. A partnerek szélenergia és biodiverzitás konvergenciájának megteremtése a cél, a projekt párbeszédet szorgalmaz a civil társadalommal, valamint együttműködést kezdeményez a szélenergia-ágazat helyi képviselőivel.

Figyelembe véve, hogy a szélenergia-hasznosítás elterjedésének hazánk földrajzi adottságai kevésbé kedveztek– mivel Magyarország medence jellegű földrajzi fekvéséből következik, hogy állandó irányú, tartamú és erősségű szél nincs–, illetve a szélerőmű parkok telepítési lehetőségeit a szélviszonyokon túl nagymértékben befolyásolhatják a helyi domborzati viszonyok, továbbá számolni kell a szigorú természetvédelmi korlátozó előírásokkal is, a projekt megvalósítása révén a KDMFÜ Nonprofit Kft. a projektben vállaltaknak megfelelően a nemzetközi jógyakorlatokat, valamint a szerzett tapasztalatokat hivatott megosztani a Kiemelt Térségén belül, felvállalva a lakossági és szakértői szemléletformáláshoz kapcsolódó feladatokat is.

Projekt címe: Increasing social acceptance for wind energy in EU regions through environmental and community based planning

Projekt rövid neve: BIOWIND

Projekt időtartama: 2023. március – 2027. június

EU támogatás összege: 1,57 M EUR

Projektben résztvevő partnerek: Region of Western Greece (LP), Regional Council of South Ostrobothnia, Zemgale Planning Region, Northern and Western Regional Assembly, University of Patras, Province of Flemish Brabant, KDMFÜ Nonprofit Kft., Marshal Office of Świętokrzyskie Region, Autonomous Community of the Region of Murcia - General Directorate of the Natural Environment, Asturias Energy Foundation, The Hellenic Society for the Promotion of Research and Development Methodologies (PROMEA).

Weboldal: https://www.interregeurope.eu/biowind

Projektben résztvevő partnerek:

  • Region of Western Greece (LP)
  • Regional Council of South Ostrobothnia
  • Zemgale Planning Region, Northern and Western Regional Assembly
  • University of Patras, Province of Flemish Brabant
  • KDMFÜ Nonprofit Kft.
  • Marshal Office of Świętokrzyskie Region
  • Autonomous Community of the Region of Murcia - General Directorate of the Natural Environment
  • Asturias Energy Foundation, The Hellenic Society for the Promotion of Research and Development Methodologies (PROMEA)

Sajtóközlemény – 2024. február 13.

2024. február 13-án került sor a BIOWIND – „Increasing social acceptance for wind energy in EU regions through environmental and community based planning” projekt második stakeholder találkozójára.

A Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft.  2022. tavaszán – partneri szerepvállalással – 11 nemzetközti szervezettel közösen benyújtott, rövid nevén: BIOWIND pályázata az Interreg Europe Program keretében pozitív elbírálásban részesült. Ennek következtében 2023. március 1-jén elkezdődött a projektmegvalósítás időszaka, amelynek keretében sor került a második stakeholder találkozóra, Rácalmáson, a Jankovich Hotelben.

A projekt megvalósítása révén a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. a projektben vállaltaknak megfelelően a nemzetközi jógyakorlatokat, ill. a megvalósítás során szerzett tapasztalatokat hivatott megosztani a Kiemelt Térségén belül, felvállalva a lakossági és szakértői szemléletformáláshoz kapcsolódó feladatokat is. A partnerség rendszeres időközönként találkozókat szervez az érdekelt felekkel, a célból, hogy a kulcsfontosságú szereplőket bevonja a regionális tapasztalatcserébe és tanulási folyamatba.

A második szakértői műhelymunka résztvevőit Grónay Andrea, a KDMFÜ Nonprofit Kft. ügyvezetője köszöntötte, beszédében kiemelte, hogy megállapodás született a magyarországi szélerőmű szabályok átalakításáról az Európai Bizottsággal. Mivel Magyarországon jelenleg 324,9 MW szélerőművi kapacitás van, ennek fokozása érdekében a kormány a magyar helyreállítási programból szélturbinák telepítésére is kért támogatást. Magyarország területének 11%-a potenciálisan alkalmas szélturbinák telepítésére – húzta alá az ügyvezető. Köszöntőjében felvázolta, ha a megújuló energiák vonatkozásában nagyobb mozgástér lesz hazánkban, a Közép-Duna Menti Kiemelt Térségben is nagyobb hangsúlyt kaphat a szélenergia. Ez a folyamat pedig a jövőben az energiaközösségek létrehozásával, illetve a megújuló energiák helyben történő telepítésével és felhasználásával folytatható.

Ezt követően Fekete Inez, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi és kiemelt projektmenedzsere mutatta be a BIOWIND projektet, illetve ismertette az eddigi eredményeket, kitérve az írországi interregionális workshop tapasztalataira is.

A találkozó legfontosabb szakmai programpontjának keretében dr. habil. Munkácsy Béla, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, Természettudományi Kar, Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense adott áttekintést a magyaroroszági villamosenergia-termelés forrásszerkezetéről, majd bemutatta az ország aktuális szélenergia helyzetét, továbbá kitért a megújuló energiaforrások fenntartható használatára is. Végezetül bemutatta a RENewLand projektet, amelynek 26 hónapos megvalósítási időszaka alatt célja az aktív szemléletformálás és egy szakpolitikai javaslatcsomag elkészítése az érintett felek és döntéshozók széleskörű bevonásával – tudományágakon átívelő többdimenziós megközelítéssel –, kiemelt cél továbbá a legkorszerűbb térinformatikai módszerek felhasználásával meghatározni azokat a területeket, ahol a nap- és szélenergia hasznosítása teljes mértékben összeegyeztethető a természeti és társadalmi fenntarthatósággal.

A találkozó zárásaként kerekasztal-beszélgetésre került sor a találkozó résztvevőivel, ahol a jelenlévők áttekintették

  • a megújuló energiák és szélerőművek fejlesztésével kapcsolatos szabályok aktuális helyzetét,
  • a Magyarországon jelenleg üzemben lévő szélturbinák helyzetét,
  • a megújuló energiák hazai hasznosításával kapcsolatos nézeteket, energiatárolással kapcsolatos lehetőségeket,
  • az energiaközösségek jelenlegi helyzetét, különös tekintettel a Közép-Duna Menti Kiemelt Térségre, továbbá
  • a napenergia és a szélenergia együttes hasznosításának lehetőségét.

Az Ügynökség a projekt sikeres megvalósításához kívánja felhasználni a stakeholder találkozókon elhangzott felvetéseket és megjegyzéseket, emellett pedig minden alkalom kiváló alapot teremt arra, hogy a projekt keretében megvalósuló programokat, létrehozott eredménytermékeket minél inkább a térségi (ill. hazai) lehetőségekre és igényekre szabhassa.

További információ:
www.kdmfu.hu
www.facebook.com/kdmfu
www.linkedin.com/company/central-danube-development-agency-nonprofit-ltd
www.interregeurope.eu/biowind

Letöltéshez kattintson a linkre:       Sajtóközlemény_Biowind_20240213

Nemzetközi találkozó – 2025. február 11.

2025. február 11-én került megrendezésre a 4. BIOWIND projekt találkozó, Budapesten, ahol a résztvevők a projekt előrehaladásáról, a szakpolitikai eszközök fejlesztéséről és a fenntarthatósági stratégiákról egyeztettek.

A találkozó főbb témái:

  • Projektmenedzsment és megvalósítás aktuális állása
  • Közös szakmai elemzések és szakpolitikai eszközök továbbfejlesztése
  • Peer-review folyamat a szakpolitikai ajánlások és értékelési eljárások finomhangolására
  • Pilot akciók és interregionális tudásmegosztás
  • Kommunikációs és disszeminációs tevékenységek

A szakmai programot egy közös városnézés és vacsora zárta, lehetőséget teremtve a további eszmecserére és kapcsolatépítésre.

A szakmai nap szervezője és lebonyolítója Fekete Inez, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi és kiemelt projektmenedzsere volt.

Tanulmányút – 2024. október 1-2.

Kétnapos BIOWIND tanulmányút vette kezdetét október 1-jén Kauhajokiban, Finnországban
 
Az eseményen részt vettek a BIOWIND projekt kulcsfontosságú partnerei és érintettjei számos európai országból, többek között a Dél-Ostrobottniai Regionális Tanács, Kauhajoki város, a Kelet-finnországi Egyetem és megújuló energiával foglalkozó szervezetek képviselői, ahol megvitatták a szélenergia jövőjét.
 
Az első nap programja:
A tanulmányút első napját Kauhajoki polgármestere, Niku Latva-Pukkila köszöntője nyitotta meg. Ezt követően a résztvevők a szélenergia projektek és a társadalmi elfogadás növelésére irányuló stratégiákról egyeztettek. A legfontosabb előadások közé tartoztak:
🔹A szélenergia kezdeményezések Kauhajokiban Marke Nummijärvi, fejlesztési vezető előadásában, valamint az Isojoki település szélenergia projektjei, amelyeket Juha Herrala, Isojoki polgármestere mutatott be.
🔹A szélenergia elfogadottságának helyzete és kilátásai Finnországban Jakob Donner-Amnell, a Kelet-finnországi Egyetem kutatójának előadásában.
A délelőtti előadások után a résztvevők meglátogatták a Suolakangas szélfarmot, ahol helyszíni tapasztalatokat szerezhettek, majd ellátogattak a Kaikankanjoninál található UNESCO Globális Geopark-hoz. A nap egy közös vacsorával zárult a Hotel Krouvi éttermében, ahol lehetőség nyílt a kapcsolatépítésre is.
 
A kétnapos BIOWIND tanulmányút második napja a BIOWIND Irányító Bizottság Ülésével kezdődött, ahol a partnerek, Dionysios Karvelis (Nyugat-Görögországi Régió) vezetésével megvitatták a projekt előrehaladását, a főbb teljesítendő feladatokat és a közelgő mérföldköveket.
 
Ezt követően fontos előadások hangzottak el:
🔹A szélenergia társadalmi támogatottsága Nyugat-Flandriában, Belgiumban Bart Decraemer, megújuló energia koordinátor előadásában.
🔹Egy online előadás a finnországi szélenergia jelenlegi helyzetéről Kimmo Kyrölä, a Renewables Finland képviseletében.
 
A tanulmányút zárásaként a résztvevők megvitatták a szélenergia jövőjét, beleértve a 2025-ben Magyarországon megrendezésre kerülő következő Irányító Bizottsági ülés terveit is, amelyet Fekete Inez ismertetett. A látogatás végén a csoport felfedezte a lenyűgöző Lauhanvuori megfigyelőtoronyt és a Kivijata kőmezőt, hogy még több szélenergia fejlesztéssel kapcsolatos gyakorlatot tanulmányozzanak. Ez a tanulmányút elősegítette a partnerek közötti együttműködést és a tudásmegosztást. A jövőben is a fenntartható energiamegoldások fejlesztésén dolgoznak a partnerek.
 
A találkozón a Biowind projekt koordinálásáért felelős Fekete Inez, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi és kiemelt menedzsere vett részt.

II. stakeholder találkozó – 2024. február 13.

2024. február 13-án került megrendezésre a BIOWIND – „Increasing social acceptance for wind energy in EU regions through environmental and community based planning” projekt második stakeholder találkozója a Jankovich Hotelben, Rácalmáson.

A szakértői műhelymunka résztvevőit Grónay Andrea, a KDMFÜ Nonprofit Kft. ügyvezetője köszöntötte. Majd Fekete Inez, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi és kiemelt projektmenedzsere mutatta be a BIOWIND projektet, illetve ismertette az eddigi eredményeket, kitérve az írországi interregionális workshopon szerzett tapasztalatokra is.

Ezt követően dr. habil. Munkácsy Béla, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, Természettudományi Kar, Környezet- és Tájföldrajzi Tanszék tanszékvezető/egyetemi docense adott áttekintést a szélenergia aktuális helyzetéről Magyarországon, továbbá kitért a megújuló energiaforrások fenntartható használatára. Végezetül pedig bemutatta a RENewLand projektet.

A találkozó zárásaként kerekasztal-beszélgetésre került sor a találkozó résztvevőivel, ahol a jelenlévők áttekintették
🔹 a megújuló energiák és szélerőművek fejlesztésével kapcsolatos szabályok aktuális helyzetét (tekintettel a változásokra),
🔹 a Magyarországon jelenleg üzemben lévő szélturbinák helyzetét,
🔹 a megújuló energiák hazai hasznosításával kapcsolatos nézeteket, energiatárolással kapcsolatos lehetőségeket,
🔹 az energiaközösségek jelenlegi helyzetét, különös tekintettel a Közép-Duna Menti Kiemelt Térségre, továbbá
🔹 a napenergia és a szélenergia együttes hasznosításának lehetőségét.

Workshop – 2023. szeptember 21.

A BIOWIND projekt keretében a héten Sligoban 2 napos interregionális workshopon vettek részt a projektpartnerek a Northern and Western Regional Assembly szervezésében. A találkozó célja az volt, hogy a BIOWIND-partnerek és a Stakeholderek megértsék a nyilvánosság részvételének az energiaátalakításban betöltött döntő szerepét, és megosszák egymással a legjobb gyakorlatokat, valamint megvizsgálják, hogyan lehet a közösségi részvételi intézkedéseket beépíteni a magánprojektekbe.

A workshop tematikája egy háttértanulmányra épült, amely a közösségi részvétel előmozdításának módjára vonatkozó vezérelveket tartalmazta, mint például a közösség bevonását a szélenergiaprojekt különböző fázisaiban (tervezés, engedélyezés, környezetvédelmi felügyelet).

Az interregionális workshopon Fekete Inez nemzetközi és kiemelt projektmenedzser vett részt a KDMFÜ Nonprofit Kft. képviseletében.

I. stakeholder találkozó – 2023. augusztus 29.

A mai napon megrendezésre került az „Increasing social acceptance for wind energy in EU regions through environmental and community based planning” című (röviden BIOWIND) projekt keretében létrejövő érintetti (stakeholder) csoport első találkozója, a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. budapesti irodájában.

A workshop-ot Grónay Andrea, a KDMFÜ Nonprofit Kft. ügyvezetője nyitotta meg.

Fekete Inez, a KDMFÜ Nonprofit Kft. nemzetközi és kiemelt projektmenedzsere által tartott előadás biztosította, hogy a kulcsszereplők a BIOWIND projekttel, és annak célkitűzéseivel, illetve tervezett (jövőbeni) tevékenységeivel kapcsolatos ismeretekhez jussanak.

A résztvevők bevonásával megvalósuló, Fekete Inez által moderált kerekasztal-beszélgetés során a workshop-on megosztott ismeretek, tapasztalatok és elvárások cseréje nagyban hozzájárul a projekt megvalósításához, ezen keresztül pedig a Közép-Duna Menti Kiemelt Térség fejlesztéséhez.

A projekt céljainak megvalósítása érdekében a KDMFÜ Nonprofit Kft. rendszeres időközönként (félévente egy alkalommal) találkozókat szervez az érdekelt felekkel, annak érdekében, hogy a kulcsfontosságú szereplőket bevonja a regionális tapasztalatcserébe és tanulási folyamatba.

Egy szélcsendes új élet - szélenergia a hulladékgazdálkodás jegyében, 2024. december 11.

A szakmai tanulmány letöltéséhez kattintson a linkre: Egy szélcsendes új élet – szélenergia a hulladékgazdálkodás tükrében

Közösségi szélenergia, 2024. október 8.

A szakmai tanulmány letöltéséhez kattintson a linkre: Közösségi szélenergia

Változó szélirány - a szélenergia változó társadalmi megítélése, 2024. augusztus 5.

A szakmai tanulmány letöltéséhez kattintson a linkre: Változó szélirány - a szélenergia változó társadalmi megítélése

Hírlevél 2024. február

Letöltéshez kattintson a linkre:      Hírlevél 2024_február

Kapcsolattartó

Fekete Inez, nemzetközi és kiemelt projektmenedzser
E-mail: fekete.inez@kdmfu.hu

7020 Dunaföldvár, Kossuth Lajos u. 2.
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.